PRIMA DOVOLENÁ: Pravidla pro cestování se zvířaty

Češi jsou milovníci domácích mazlíčků a tak s nimi tisíce lidí každý rok cestují i za hranice. Ať už se na dovolenou vydáte autem nebo letadlem, má to pro naše čtyřnohé spolucestující jasná pravidla. Pouze platná očkování už totiž dávno nestačí.
28. 7. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: PRAVIDLA PRO CESTOVÁNÍ SE ZVÍŘATY
28. 7. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: PRAVIDLA PRO CESTOVÁNÍ SE ZVÍŘATY

reklama

Speciální pláže pro psy nebo ubytování pro domácí mazlíčky zdarma. Tyto nabídky cestovních kanceláří přímo vybízí k rodinné dovolené i s vaším psem nebo kočkou. Cestování za hranice se zvířaty má ale jasná pravidla, ve kterých jejich majitelé zatím spíše tápou.

Abyste mohli s domácím mazlíčkem cestovat po Evropské unii, musí být očipovaný, mít očkování proti vzteklině, které je starší více než 21 dní před odjezdem a samozřejmě nesmí chybět ani cestovní pas.

PRIMA DOVOLENÁ: Na cestách k moři autem

PRIMA DOVOLENÁ: Za co všechno vám hrozí v zahraničí pokuta?

Co dělat, když není pes čipovaný?

„Ten pas získáte u veterinárního lékaře, který má pověření ty pasy vydávat, což si myslím, že je většina veterinárních lékařů. No a uvádí se v něm nacionále majitele, nacionále toho zvířete,“ upřesnila pro zpravodajství FTV Prima veterinářka Daniela Vozková.

Pokud chcete vycestovat s mazlíčkem, který není čipovaný, stačí jeho tetování, které ale musí být jasně viditelné a provedené před datem 3.7.2011. Některé země mají ale i další požadavky. „V případě cestování do Velké Británie, Irska, Malty nebo Finska musí být pes odčerven v intervalu od jednoho dne, až 5 dnů před vycestováním,“ upřesnil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Až na výjimky můžete cestovat maximálně s pěti zvířaty. Aktuální požadavky všech zemí najdete na stránkách Státní veterinární správy.

reklama

reklama