PRIMA DOVOLENÁ: Rakousko si na dálnici vyzkouší navýšení rychlosti na 140 km/h

Pokud se chystáte autem vydat na dovolenou, určitě vás potěší, že na několika úsecích dálnice A1 budete moci zrychlit. Rakouské ministerstvo dopravy si totiž položilo několik otázek, které se týkají rychlosti na dálnicích. Jaká je ideální rychlost? Jezdit rychleji než současných 130, nebo zpomalit? Co z toho je lepší pro bezpečnost lidí? A co je lepší pro přírodu?
31. 7. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: RAKOUSKO OD ZÍTŘKA VYZKOUŠÍ NA DÁLNICI 140 KM/H
31. 7. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: RAKOUSKO OD ZÍTŘKA VYZKOUŠÍ NA DÁLNICI 140 KM/H

reklama

Na výše zmíněné otázky by měl odpovědět jednoduchý test. Na dvou úsecích dálnice A1 v Rakousku zvyšuje rychlostní limit na sto čtyřicet kilometrů v hodině. Zatím ale jen na zkoušku.

V Rakousku zkoušejí navýšení rychlosti
V Rakousku zkoušejí navýšení rychlosti

Vyzkoušet to můžete na dálnici A1 mezi Vídní a Salzburgem. Delší úsek je z Melku do Oedu. Na druhém, kratším úseku Haid - Sattledt si sto čtyřicítku legálně užijete jen pár minut.

Dosavadní limit sto třicet platí v Rakousku od roku sedmdesát čtyři. ,,To byla úplně jiná doba. Dnes má rychlost na spotřebu paliva mnohem menší dopad, než dřív. Chceme vzít v úvahu i to, že vozidla jsou stále bezpečnější." nechal se slyšet Horbert Hofer, rakouský ministr dopravy.

Rakouské ministerstvo dopravy bude oba úseky sledovat a poznatky z nich vyhodnocovat rok. Příští srpen pak rozhodne, jestli na nich sto čtyřicítka zůstane a rozšíří se i na další úseky.

V České republice platí limit sto třicet kilometrů za hodinu na dálnicích dvacet let. Ze sto deseti byl zvýšen v říjnu 1997. V Evropské unii je na dálnicích povolena maximální rychlost většinou sto dvacet až sto třicet. Extrémní výjimkou je kvůli špatnému stavu dálnic Lotyšsko s devadesátkou a naopak Německo s neomezenou rychlostí. Ta je ale i tam ve skutečnosti na mnoha místech omezená.

reklama

reklama