PŘÍMÝ PŘENOS: Boeing poprvé startuje do vesmíru!

Kosmická loď Starliner se ve 12:36 vydá poprvé do vesmíru. Z odpalovací rampy 41 na floridském mysu Canaveral s raketou Atlas V a pilotovanou lodí Boeing CST-100 odletí na Mezinárodní vesmírnou stanici se kterou se spojí už v sobotu. Konec ruských lodí Sojuz se možná přiblížil!
Raketa od Boeingu poprvé startuje do vesmíru
Raketa od Boeingu poprvé startuje do vesmíru
Boeing

reklama

Pokud vše dopadne úspěšně, Půjde o druhou loď soukromé společnosti, která bude vozit astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). První je společnost Elona Muska SpaceX. Stroj byl vyroben v továrnách Boeingu a start byl několikrát odložený. Další odklad se neočekává. Dnes by mělo přát i počasí, je tedy zřejmé, že s pravděpodobností 80 procent loď bez posádky odstartuje. Ke spojení s ISS by mělo dojít v sobotu.

Start budou sledovat i astronauté, kteří mají v budoucnu absolvovat testovací let s posádkou. Pro kabinu Starlineru byli vybrání dva astronauti NASA, Eric Boe a Nicole Aunapu Mannová. Trojici doplní astronaut Boeingu, Chris Ferguson.

Pokud bude bezpilotní mise i s návratem za týden úspěšná, NASA bude moci přestat s kupováním míst v ruských kosmických lodích Sojuz. Ty jsou nyní, po ukončení programu amerických raketoplánů v červenci 2011, jediným přepravním prostředkem (vyjma čínských) schopným dostat astronauty na oběžnou dráhu kolem Země.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!