PŘÍMÝ PŘENOS: Hodinové manželky? Astronautky už podruhé opravily baterie ve vesmíru

Americké astronautky nahrazují vně ISS staré baterie novými. Podívejte se na opravu jejich očima. Vše zachytily kamery na skafandrech.
Projekt LightSail je s vesmírnou plachetnicí úspěšný.
NASA

reklama

Americké astronautky Jessica Meirová a Christina Kochová po poledni SEČ zahájily svou druhou společnou pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Pokračují v náhradě nikl-vodíkových baterií novými, lithium-iontovými. Přímý přenos zachycující jejich práci vysílá NASA na internetu.

Meirová a Kochová spolu byly „venku“ už loni 18. října. Tehdy to byla vůbec první práce čistě ženského týmu v otevřeném kosmu. Úspěšně při ní splnily úkol nahradit regulátor napájení (BCDU), který nečekaně vypověděl službu.

Astronautky amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) výstup zahájily ve 12:35 SEČ a do nitra stanice se mají vrátit přibližně za šest a půl hodiny. Dokončení instalace lithium-iontových baterií, jež akumulují energii generovanou solárními panely, je čeká v pondělí 20. ledna.

Zatímco pro Meirovou se jedná o teprve druhý pracovní výstup z ISS, pro Kochovou je to už výstup pátý. Kochová pobývá na oběžné dráze více než 300 dní – na stanici je od loňského 15. března a 28. prosince se stala rekordmankou mezi ženami, pokud jde o dobu strávenou nepřetržitě ve vesmíru.

Jestliže práce Kochové a Meirové na výměně baterií půjde podle plánu, hodlá americká vesmírná agentura ještě v lednu uskutečnit třetí „venkovní“ pracovní směnu. Při ní by astronaut NASA Andrew Morgan a jeho kolega z Evropské kosmické agentury (ESA) Luca Parmitano, který je v současné době velitelem posádky orbitálního komplexu, měli dokončit instalaci nového chladícího zařízení detektoru kosmického záření, tedy Alfa magnetického spektrometru (AMS).

Šestičlennou posádku ISS nyní vedle Kochové, Meirové, Morgana a Parmitana tvoří ještě ruští kosmonauti Alexandr Skvorcov a Oleg Skripočka.

 

Zdroj: iPrima / ČTK/ CNN

reklama

reklama