Přírodu ozdobily tisíce bledulí a sněženek. Kam se za nimi vydat?

Všechno letos kvete tak nějak dřív, říkají zahrádkáři. Po mírné zimě má příroda náskok. Vykvetly tak lány sněženek a bledulí. Víte, že jsou přímo lokality, kam se za jarní krásou lidé pravidelně vydávají?

Údolí Robečského potoka

Mezi nejznámější patří Údolí Robečského potoka u Zahrádek na Českolipsku. Právě tam kvetou lány bledulí. Část údolí je ale kvůli nestabilní skále pro turisty uzavřena, tak pokud se vypravíte na lov zážitků se svým fotoaparátem, dávejte pozor. Kvetoucí bledule lákají do Robečského údolí každoročně stovky lidí. Lokalita zvaná Peklo je národní přírodní památkou s největším výskytem těchto jarních rostlin v Česku. Kvete tam i přes 100 000 bledulí. Výlety za jarními květy jsou mezi lidmi tak oblíbené, že server kudyznudy.cz vypracoval celý seznam míst, kam se za takovou krásou mohou milovníci přírody vydat. Vybíráme pro vás některá z nich.

Přírodní památka Hersica

Další, přímo kvůli ochraně bledulí vyhlášenou přírodní památkou, je na jižní Moravě Hersica. Zabírá zhruba 24 hektarů mokřadního lesního společenstva s olšinami a chráněnými bledulemi. Nachází se mezi Lysicemi, Kunštátem, Černovicemi a Bedřichovem ve Svratecké hornatině. Přes přírodní památku Hersica nevede turistická stezka, ale dá se k ní dostat například cestou směřující z Černovic do Bedřichova anebo druhou stranou po zelené turistické značce (z rozcestí Zněcko) vedoucí z Černovic do Hluboké u Kunštátu.

Třebichovická olšinka

V údolní nivě Knovízského (Vinařického) potoka, poblíž Kladna, leží podmáčená louka a bažinatá olšina, která je zjara pravidelně posetá bledulemi. Už od roku 1986 je území o rozloze 0,63 ha, pod západním svahem Vinařické hory přírodní památkou, a to právě kvůli bledulím jarním.

Pístecký les u Budyně nad Ohří

Přírodní rezervace leží u řeky Ohře nedaleko Břežan na Ohří. Ochrana se zde vztahuje na komplex lužních lesů. Pístecký les je jedním z mála míst, kde řeka tvoří přirozené meandry a v lužním lese se pravidelně objevují v tomto období doslova koberce bledulí.

Bledule nedaleko Telče

Přírodní rezervace Jechovec na Telčsku, v Markvartické pahorkatině, byla yhlášena v roce 1982 právě kvůli ochraně bledulí. Velmi vlhký les jim poskytuje ideální prostředí pod větvěmi starých olší. Lokalita se nachází asi 1,5 km západně od obce Stará Říše.

Český „bledulí“ ráj v Podtroseckých údolích

Obloukem kolem hradu Trosky, v Podtroseckých údolích Českého ráje, se bleduli jarní daří. Svědčí jí vlhká půda u řeky Žehrovky mezi Pleskoty a Podsemínem. Nejvyhlášenějším místem pro milovníky květin jsou bledule u rozcestí U Přibyla v údolí říčky Žehrovky. Skrz Podtrosecká údolí vede od Borku na Trosky naučná stezka s délkou přes 8 km.

Za sněženkami do lužních lesů v Poodří

I lužní lesy podél Odry se pravidelně na jaře bělají tisíci květů, nejde ale o bledule, nýbrž o sněženky. Rok co rok i tam míří mnoho návštěvníků za úchvatnou podívanou. Poodří si zachovává takřka přirozený vodní režim a od roku 1991 je chráněnou krajinnou oblastí s rozhlohou 82 kilometrů čtverečních. Nejpřísněji chráněna je Národní přírodní rezervace Polanská niva mezi Polankou nad Odrou a Jistebníkem, kde se pravidelně objevují i lány sněhobílých sněženek. Pozor! Sněženky jsou samy o sobě chráněné a nesmějí se trhat!

Tagy: