Přísné tresty pro 9 katalánských vůdců. Za podíl na snaze o nezávislost regionu na Španělsku 9 až 13 let vězení

Nejvyšší španělský soud dnes odsoudil devět z dvanácti katalánských separatistických leaderů k trestům odnětí svobody od devíti do třinácti let za jejich roli v neúspěšné snaze o nezávislost Katalánska na Španělsku v roce 2017. Informovala o tom zahraniční média. Jeden z odsouzených, Oriol Junqueras, byl přitom občany v květnu zvolen do Evropského parlamentu.
Souzení katalánští vůdci. Vpravo dole Oriol Junqueras
Souzení katalánští vůdci. Vpravo dole Oriol Junqueras
@vlcnoticias / Twitter

reklama

Právě bývalý katalánský viceprezident Oriol Junqueras, zbavený své funkce ústřední vládou Španělské monarchie v roce 2017 a v květnových volbách zvolený do Evropského parlamentu, dostal nejvyšší, třináctiletý trest. Španělská volební rada jemu a dalším dvěma zvoleným Kataláncům Carlesi Puigdemontovi a Antoni Comínovi zakázala v Evropském parlamentu zasedat.

Tři obvinění nebyli odsouzeni do vězení

Nikdo z odsouzených nebyl shledán vinným z nejtěžšího obvinění – ze vzpoury. Tři další obvinění v procesu byli shledáni vinnými pouze z neposlušnosti a nebyli odsouzeni do vězení.

Týmy obhajoby již oznámily, že se proti rozhodnutí odvolají u Ústavního soudu i u Evropského soudu pro lidská práva, uvedl španělský deník El País. Tímto soudním rozhodnutím se blíží ke konci jednoho z politicky nejvýznamnějších španělských soudních procesů za poslední roky. Devět katalánských separatistických vůdců je téměř dva roky od zatčení v říjnu 2017 ve vazbě. Dalších šest včetně bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta uprchlo ze země.

Rozsudek španělského soudu vyhnal do ulic tisíce lidí. V katalánské metropoli Barceloně vyzvali separatisté k ochromení provozu na mezinárodním letišti.  O to se následně pokusily stovky lidí. Španělská policie proti nim ale zakročila a několik jich zadržela. 

 

ilustrační foto- kátalánské nepokojea

Volby Katalánska o nezávislost: Voliči se střetli se španělskou policií. Ta na místní střílí gumovými projektily

Největší španělská politická krize za několik desetiletí

Pokus o osamostatnění Katalánska, nejbohatšího španělského regionu, a referendum, které centrální španělská vláda označila za nelegální, vyvolaly jednu z největších politických krizí v zemi za několik posledních desetiletí a přitáhla pozornost celého světa.

Tehdy se španělská vláda snažila plebiscitu pomocí bezpečnostních složek včetně těžkooděnců zabránit. Během - podle mnohých nepřiměřených - akcí byly raněny stovky lidí. Pro samostatnost Katalánska mělo hlasovat přes 90 procent voličů, kterých přišlo k volebním místnostem přes dva miliony (přibližně 40 procent všech oprávněných voličů).

Katalánští separatisté, ale i vláda měla před rozsudkem zveřejnit na sociálních sítích vlastní video. Katalánci tvrdí, že neprovedli nic špatného a že proces je politický, zatímco vláda oponuje, že proces proběhl striktně podle platných zákonů. „Jediný verdikt, který akceptujeme, je osvobození,“ uvedl podle agentury Reuters bývalý leader separatistické strany a bývalý předseda katalánské vlády Carles Puigdemont.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!