Příspěvky pro žáky v městských školách? Pardubice je požadují, obce je nechtějí platit

Některé obce se zdráhají dotovat žáky, které posílají do městských základních škol. Třeba Pardubice přitom finanční příspěvek výslovně požadují. Pokud obec s městem neuzavře smlouvu, může se stát, že rodiče budou muset pro své děti najít jinou, mnohdy třeba vzdálenější a hůře dostupnou školu.
4. 1. 2018 ZPRÁVY: NĚKTERÉ OBCE NECHTĚJÍ DOTOVAT ŽÁKY V MĚSTSKÝCH ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH
4. 1. 2018 ZPRÁVY: NĚKTERÉ OBCE NECHTĚJÍ DOTOVAT ŽÁKY V MĚSTSKÝCH ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH

reklama

Zaplaťte nám ročně dva a půl tisíce korun za každého žáka, kterého k nám od vás posíláte. Takový vzkaz dala pardubická radnice spádovým obcím, jejichž děti dojíždějí do městských základních škol v Pardubicích.

„Město Pardubice v tuto chvíli směřuje k dohodě s 12 obcemi, možná ještě některé další se přidají z celkového počtu 56 obcí,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima náměstek pardubického primátora pro školství, kulturu a sport Jakub Rychtecký (ČSSD).

Některé starostové se bojí, že se peníze nedostanou přímo k dětem z jejich obce

Například v Rybitví dojíždějí žáci na 2. stupně základních škol do Pardubic, obci se ale dotace platit nechce. „My jsme to považovali za určitý nátlak z Pardubic, že se nám může taky stát, že nám nevezmou děti. Samozřejmě pak bychom tu situaci museli řešit,“ popsal starosta Rybitví na Pardubicku Radim Voltr (Nestraníci.

„Vystavuje nejenom sebe, ale zejména rodiče dětí velkému riziku, že prostě kapacity pro tyto děti nebudou a nebudou mít kam nastoupit do školy,“ upřesnil Rychetský. Někteří starostové se obávají, že obcemi poskytované příspěvky se přímo k jejich dětem nedostanou.

„Nebojíme se přispět, dát, ale chceme to směřovat přímo pro ty naše děti,“ sdělil zase starosta Třebosic a pedagog Jan Václavík. Podle Rychetského s tím ale počítají. „Ta částka půjde přímo za tím žákem do té dané konkrétní školy, ve které se to dítě vzdělává,“ dodal.

Trenér měl sexuálně obtěžovat teprve jedenáctileté dívky

Trenér měl sexuálně obtěžovat jedenáctileté dívky. Jednu z nich si měl dokonce vyfotit nahou

Ne všechny obce jsou ale proti placení

Ne všechny obce se ale platit zdráhají. Někde podle našich informací chápou, že je pro ně dotace stále výhodná. Malým obcím se totiž nevyplatí stavět vlastní základní školy. Například Staré Hradiště u Pardubic platí za svých 250 žáků v Pardubicích ročně zhruba 600 tisíc korun.

„Já myslím, že to je adekvátní a my jako obec jsme rádi, že máme zajištěnou spádovou školu,“ dodal starosta Starého Hradiště u Pardubic Miroslav Čepčář. (SNK). Obce mohou ještě se zřizovateli škol vyjednávat, ostatně právě tyto dotace mají některé obce na pořadu lednových jednání zastupitelstev.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!