Přítomnost zeleně a stromů urychluje regeneraci a zotavování pacientů a snižuje stres

Řada vědeckých studií ukázala, že zelené prostory, zejména pak ty, v rámci kterých jsou vysazeny stromy, jsou prospěšné pro duševní i fyzické zdraví. Bylo také zjištěno, že jejich přítomnost urychluje zotavení z nemoci a snižuje úroveň stresu, informoval server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

V roce 1984 průkopnický badatel Dr. Roger Ulrich, ředitel texaského A&M univerzitního centra pro zdravotní systémy, studoval záznamy pacientů, kteří se v nemocnicích zotavovali z operace žlučníku mezi lety 1972 až 1981. Zjistil přitom, že ti pacienti, jejichž pokoje byly obráceny okny směrem ke stromům, se zotavovali mnohem rychleji, trpěli méně komplikacemi a potřebovali méně prostředků proti bolesti než ti, jejichž pokoje byly obráceny proti cihlovým zdem.

Nižší výskyt astmatu v olbastech s větší stromovou výsadbou

Od té doby se pro toto zjištění objevují další a další důkazy. „U dětí v městských oblastech, které mají mnoho stromů, vídáme nižší výskyt astmatu,“ uvedla Rachel Stancliffeová, odbornice pro oblast veřejného zdraví z Oxfordu.

Studie také naznačují, že když se v okolním prostředí lidí vyskytují stromy, jejich obranyschopnost se zvyšuje a úroveň zánětu, krevního tlaku a stresového hormonu kortizolu se zdravěji snižuje. Tyto škodlivé faktory mohou přispívat k rozvoji srdečních chorob a k rakovině.

„Přímé přínosy stromů na pacienty a personál ve zdravotnických zařízeních a jejich okolí ukazují, jak se o nás po celý život stromy starají,“ uvedla Sara Lomová, ředitelka charitativní organizace The Tree Council, která propaguje důležitost stromů.

Stromy v poušti

Sázejte stromy na pouštích, doporučuje německý výzkum. Může to neskutečně změnit svět

Lesní terapie v Japonsku

Tyto myšlenky byly již přijaty například v Japonsku, kde má praxe využívající stromy a les k zlepšení zdraví i své vlastní jméno: šinrin-joku, které se u nás překládá jako lesní terapie nebo terapie lesem. Jde de facto moderní trend trávení času v lese pro zlepšení fyzické i psychické pohody. Některé japonské nemocnice se pak touto myšlenkou inspirovaly a vybudovaly například lesy na střechách svých budov, kam pacienti mohou chodit relaxovat.

Studie v jednom z japonských časopisů (Journal of Hygiene) z roku 2011 tvrdí, že už po pěti minutách strávených v takových oblastech se pacienti cítí klidněji, pozitivněji a motivovaněji pro své zotavení.

Pomáhají i bonsaje v nemocnicích

Podle studie zveřejněné loni v mezinárodním časopise Journal Of Environmental Research And Public Health psychology z japonské univerzity v Čibě dokonce bonsaje na nemocničních odděleních mohou snížit úroveň stresu pacientů a jejich potřebu prostředků proti bolesti.

Průzkum zveřejněný v červenci v časopise JAMA Network Open zase přišel s informací, že ačkoliv všichni potřebujeme zelené prostory, tak jsou to zejména stromy, které nám přinášejí zvláštní užitek a přínos. Studie australské univerzity na více než 45 tisících lidí žijících v relativním blahobytu poblíž zeleně zjistila, že zeleň měla významnější vliv na duševní a fyzické zdraví až tehdy, pokud mezi ní byly stromy, které tyto přínosy přinášejí.

reklama

reklama