Pro více než čtvrtinu Čechů už Vánoce začaly, letos za ně průměrně utratí téměř 12 tisíc korun

Pro více než čtvrtinu Čechů již vlastně začaly Vánoce. Z letošního průzkumu agentury Perfect Crowd pro Mall.cz totiž plyne, že 28 procent Čechů nakupuje dárky pod vánoční stromeček už od září. Činí tak zejména proto, aby se co nejvíce vyhnuli nákupům v adventním shonu. Necelá polovina Čechů podle stejného šetření nakupuje do deseti dárků, čtvrtina rozdá jedenáct až patnáct pozorností a šest Čechů ze sta nechá pod stromečkem dokonce přes třicet darů.
Vánoce
Vánoce
Pinterest.com

reklama

Průměrnou částku, kterou letos Češi plánují za vánoční dárky utratit, lze odhadnout na necelých 6500 korun. Za vánoční nákupy potravin, alkoholu a dekorací pak letos utratí průměrně dalších zhruba 5150 korun. Čísla vycházejí z loňského šetření společnosti Profi Credit a zohledňují letošní dynamiku růstu maloobchodu (bez zahrnutí motoristického segmentu) v běžných cenách. Meziročně činil růst maloobchodních tržeb letos od ledna do května v běžných cenách 5,7 procenta, plyne z údajů ČSÚ.

Dynamika růstu maloobchodních tržeb odpovídá té loňské. Za prvních devět měsíců loňského roku vzrostly maloobchodní tržby (bez zahrnutí motoristického segmentu) ve stálých cenách meziročně o 4,8 procenta. Letos od ledna do srpna rostly dokonce o pět procent. Letos vzroste kupní síla (růst mezd očištěný o inflaci) Čechů o další zhruba čtyři procenta a spotřeba domácností bude celoročně – tedy i v čase adventním – klíčovým tahounem celé české ekonomiky.

V růstu vánočních výdajů Čechů se zrcadlí nejen růst jejich kupní síly, ale také obecný růst cen – inflace. V září meziroční inflace spotřebitelských cen činila 2,7 procenta, do adventního času mírně klesne, zůstane však nad dvouprocentní úrovní.

Za potraviny a nealkoholické nápoje Češi letos v září utratili meziročně o 2,5 procenta více, za alkoholické nápoje pak o dvě procenta více. Levnější než loni jsou naopak oděvy a obuv, ztrácející 1,6 procenta. Výrazněji si ovšem lidé případně připlatí za vánoční rekreaci a návštěvy restaurací, v této položce jsou ceny o necelých pět procent výše než loni. O něco draží bude i domácí štědrovečerní pohoštění, neboť brambory jsou stále o zhruba čtyři koruny za kilo dražší než loni a do prosince zřejmě na loňskou úroveň už nezlevní. Kapr pak bude stát přibližně stejně jako loni.    

Nejčastěji budou letos Češi darovat kosmetiku, oblečení a knihy, stejně jako loni.

 

 

Lukáš Kovanda

reklama

reklama