Pro vzdělání udělají vše! Dvě sestry z Himalájí musí cestou do školy zdolat nebezpečné překážky

Radhika a Yashoda cestují až šest hodin denně, aby se dostaly do školy a zase zpět. Život vysoko v Himalájích jim ztěžuje sen o vzdělání. Ony se ale nevzdávají a za studiem cestují i přes všechny nástrahy.
Holčičky z Himalájí
Holčičky z Himalájí
youtube/ Breaking News 24/7

reklama

Radhika a Yashoda žijí s celou rodinou v himalájském pohoří ve vesničce Syaby. Místo, kde žije pouhých 500 obyvatel je součástí indického státu Uttárakhand. Jako všechny holčičky, i ony jsou velmi hravé a veselé. Zdálo by se, že sestry žijí úplně obyčejný vesnický život.  Dokud ovšem nezjistíte, co všechno musí děvčata podstoupit při cestě do školy. 

Syaba je vesnice bez techniky, obchodů, ale i bez školy. A proto když se dívky chtějí vzdělávat, musejí se dostat do měst vzdálených dvě až tři hodiny, kde se nachází školní zařízení.

Himaláje
Autor: Pixabay Himaláje

Ze Syaby nevedou žádné silnice, dívky musí překonat cestu plnou velkých kamenů. To však ani zdaleka není nic proti jedné z nejobtížnějších částí trati- překročení řeky Bhagirathi. Na druhou stranu břehu se dívky mohou dostat jedině pomocí kovového vozíku, zavěšeném vysoko nad vodou. Ovládat takový vozík není vůbec snadné. Je potřeba velká síla, aby bylo možné s lanem pohybovat. Zranění nejsou ničím neobvyklým, někteří místní tu už přišli o prsty.

„Musíme se držet vozíku velmi pevně a blízko u sebe, abychom měly jistotu, že s námi nespadne do divoké řeky. Dáváme si pozor na olej a špínu z kovových lan a kabelů. Naše školní uniforma má bílé kalhoty a na nich jde všechno vidět,“ poučují holčičky novináře z BBC.

Holčičky z Himalájí
Autor: youtube/ Breaking News 24/7 Holčičky z Himalájí

Po zdolání divoké řeky na ně na druhém břehu čeká taxi, které je dopraví do škol. Cesta přes lesy plné medvědů a leopardů by totiž představovala další riziko.

Zatímco Yashoda sní o kariéře policistky, Radhika by chtěla být učitelkou. Vědí, že pokud budou chtít pokračovat ve strudiu, budou se muset v budoucnu přestěhovat blíže ke škole. I přes všechny nástrahy osudu se ale dívky nevzdávají a věří, že si svůj sen o dokončení studia splní. 

reklama

reklama