Problém žloutenky v Ústí nad Labem nekončí: Počet nakažených opět stoupl

Už od léta se Ústí nad Labem potýká s epidemií žloutenky typu A, tedy nemocí špinavých rukou. Onemocnělo už skoro 400 lidí. Před koncem roku hygienici hlásili mírné zlepšení. Obávali se ale vánočních prázdnin, kdy se lidé hodně navštěvují, a hrozilo tak další šíření nemoci.
25. 01. 2018 ZPRÁVY: POČET ONEMOCNĚNÍ ŽLOUTENKOU ZASE STOUPL
25. 01. 2018 ZPRÁVY: POČET ONEMOCNĚNÍ ŽLOUTENKOU ZASE STOUPL

reklama

Předpovědi hygieniků se bohužel naplnily. V Ústí nad Labem opět stoupl počet nemocných. Minulý týden žloutenkou onemocnělo 12 lidí, tento týden devět. I když hygienici z těchto čísel zrovna nejásají, nějaký důvod k radosti se přeci jen najde.

„V posledním měsíci se nevyskytl žádný případ, který by mohl mít souvislost třeba s nákupem v nějakém supermarketu nebo s pohybem v dopravních prostředcích. Tak, jak tomu bylo právě před Vánocemi, hlavně v listopadu,“ uvedla ředitelka KHS Ústeckého kraje Lenka Šimůnková.

Nové případy žloutenky tak hygienici evidují v rodinách, kde už dříve žloutenka propukla. Nemocné tu sami aktivně vyhledávají. V sociálně vyloučených lokalitách totiž často lidé s prvními příznaky nemoci k lékaři nejdou.

V Ústí nad Labem přibývá nakažených žloutenkou

Ústí nad Labem děsí žloutenka. Lidé se mohou nakazit prakticky všude

Jaký bude vývoj nemoci dál, zatím nedokážou hygienici odhadnout. V boji proti epidemii jim ale výrazně pomůže i to, že se mnoho lidí nechalo proti žloutence očkovat.

„Šíření nákazy bude velmi obtížné, což je pro nás příznivá situace, pokud se bude očkovat čím dál více lidí,“ říká epidemiolog Josef Trmal.

Jednu chvíli dokonce v Ústí nad Labem došla očkovací látka. Teď už jí je ale naštěstí dostatek. I když se teď nemoc šíří hlavně v nakažených rodinách, neměli by lidé zapomínat na základní hygienická pravidla. A pravidelně si mýt nebo desinfikovat ruce.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!