Problémy s rozkvetlou přírodou: Nejdou fontány, zanášejí se filtry aut

Všudypřítomné pyly netrápí pouze alergiky, ale také řidiče. Padající květy a pyl totiž zanášejí vzduchové filtry a filtry klimatizace. Navíc správci fontán ve městech si stěžují na zanesená čerpadla.
Problémy s rozkvetlou přírodou: Nejdou fontány, zanášejí se filtry aut
Problémy s rozkvetlou přírodou: Nejdou fontány, zanášejí se filtry aut
archiv FTV Prima

reklama

Fontány na pardubické třídě Míru jsou obvykle v teplých měsících v provozu. Momentálně ale nefungují. „V současné době je celá republika vlastně postižená tím atakem kvetoucích stromů a tady se nám to projevuje tím, že každý den tady spadají květy z akátů,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima starosta městského obvodu Pardubice 1 Jaroslav Menšík.

Každý tam filtry fontány byly plné nánosů. „Tam ty květy kvasí, nabývají ještě na objemu. My jsme zatím vypnuli čerpadla,“ upřesnil Menšík. Jenže vzduchové filtry na sání motorů vypnout nejdou.

3D tiskárna

3D tištěná budoucnost: Léky, hudební nástroje nebo pizza

Pokud někdo chce jezdit, musí kontrolovat jejich možné zanešení. „To se může stát špatná průchodnost filtru, špatný sání, špatný spalování, špatný emise,“ vysvětlil automechanik Josef Horký.

Odborníci rovněž doporučují právě alergikům nechat si právě teď zkontrolovat filtry u klimatizací aut, kde se uschlé květy a pyly mohou rovněž usadit. „Filtry je doporučeno vyměnit každý rok, plus desinfekce klimatizace,“ doplnil Horký. Při kontrole v servisu raději žádejte kontrolu všech filtrů, které přicházejí do kontaktu se vzduchem.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!