Problémy s tříděným odpadem: Popelnice jsou neustále přeplněné

Také už se vám někdy stalo, že jste chtěli vyhodit tříděný odpad, ale všechny barevné kontejnery byly už zcela plné? Nejste sami. Na přeplněné nádoby si stěžuje kde kdo. Jaká je současná situace?
10. 01. 2018 ZPRÁVY: POPELNICE NA TŘÍDĚNÝ ODPAD JSOU NEUSTÁLE PŘEPLNĚNÉ
10. 01. 2018 ZPRÁVY: POPELNICE NA TŘÍDĚNÝ ODPAD JSOU NEUSTÁLE PŘEPLNĚNÉ

reklama

V Praze je asi 18 tisíc sběrných nádob na papír, sklo, plasty, nápojové kartony a kovové obaly. Nacházejí se na 4,5 tisících místech a vidět je můžeme téměř všude. Jenže i přesto jsou barevné popelnice neustále přeplněné a všude kolem nich se nachází odpadky.

„Důvodem je kombinace více faktorů. Může to být dáno četností svozu. Máme svoz například jedenkrát za šest týdnů, bývá tomu u kovových obalů a u skla, ale například u papíru či plastu, tak je to i sedmkrát týdně,“ říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Jak často se odpad vyváží, ale záleží na jednotlivých úřadech městských částí. Ty určují i to, kolik nádob se po městě rozmístí. Podle Pražských služeb je tedy zapotřebí se přímo obrátit na ně, pokud chceme frekvenci svozu navýšit.

„Pokud zjistíme, že ta frekvence je nedostatečná, ať už na základě vlastního šetření nebo na základě podnětů občanů, tak ta frekvence se dá navýšit, k tomu dochází docela často,“ uvádí mluvčí Městské části Prahy 8 Marcela Voženílková.

Jenže asi ne tak často, jak by bylo potřeba. V Praze 8 jsme totiž našli několik barevných popelnic, kde se odpadky válely i všude kolem. Za narvané popelnice ale můžou prý i živnostníci.

„Živnostníci by měli mít vlastní nádoby, ale není tomu tak často a jejich odpad končí v těch nádobách, které jsou určené pro veřejnost. Pak to také může být důvod, že lidé do těchto popelnic odkládají odpad, který tam nepatří,“ říká Mana.

V plastu se prý může například objevit pneumatika anebo lidé vyhodí celou krabici místo toho, aby ji roztrhali na menší kousky a zabrala tak méně prostoru. 

reklama

reklama