Problémy se zuby se nevyhýbají ani zvířatům! V pražské zoo operoval zubař samici orangutana Mawar

Ani orangutanům se nevyhýbají problémy se zuby. Své o tom ví i v pražské zoologické zahradě. Na pomoc samici orangutana sumaterského Mawar dokonce musel přijít na pomoc vedle stomatologa i anesteziolog a stomatologiruržka.
Mawar měla v poslední době problém žvýkat tužší potravu a vypadlo jí několik zubů
Mawar měla v poslední době problém žvýkat tužší potravu a vypadlo jí několik zubů
Vít Lukáš/Zoo Praha

reklama

U samice orangutana sumaterského vše začalo vypadáváním zubů. Ošetřovatelé si pak u ní začali všímat i silného zápachu z ústní dutiny a problému se žvýkám tužší potravy. Přestože jsou orangutani v pražské zoo v rámci tréninku schopní ukazovat ošetřovatelům zuby, Mawar v tomto nespolupracuje. Jako jediné možné řešení tak přicházela v úvahu celková anestezie.

 „Protože má orangutan jisté podobnosti s člověkem, provedli jsme výkon ve spolupráci s humánními kolegy. Inhalační anestézii tak vedl anesteziolog, chrup ošetřily stomatoložka a stomatochiruržka,“ vysvětlil veterinář Zoo Praha Roman Vodička.

U Mawar byly patrné značné nánosy zubního kamene, pokročilá paradentóza a viklavost zubů
Autor: Miroslav Bobek/Zoo Praha U Mawar byly patrné značné nánosy zubního kamene, pokročilá paradentóza a viklavost zubů

Celý výkon trval zhruba 2,5 hodiny. „U Mawar byly patrné značné nánosy zubního kamene, pokročilá paradentóza a viklavost zubů. Ty problémové jsme proto vytrhli,“ upřesnil Vodička. Momentálně je izolovaná a zotavuje se v zázemí pavilonu. Společnost jí kromě pětileté dcery Diri dělají i ošetřovatelé, kteří jí bedlivě sledují.

 „Po složitém výkonu je Mawar samozřejmě ještě unavená, ale její chuť k jídlu roste. Předpokládáme, že pokud nedojde ke komplikacím, v horizontu několika dnů už bude celá skupina orangutanů opět pohromadě,“ uzavřel kurátor primátů Vít Lukáš.

reklama

reklama