Proč australský vrah vyhodil právníka? Jak událost ovlivní zbraňové zákony? A kontroverze mešity v Christchurch

Brenton Tarrant, podezřelý z masakru padesáti lidí ve dvou novozélandských mešitách, vyhodil svého obhájce, který mu byl přidělen soudem, a chce se zřejmě hájit sám. Podle teď již bývalého obhájce může obviněný svou obhajobu v rámci vysoce sledovaného soudního přelíčení využít k šíření svých přesvědčení. Informoval o tom server Russia Today.
Brenton Tarrant
Brenton Tarrant
@Azimib3 / Twitter

reklama

O vyhození přiděleného obhájce Richarda Peterse informoval prokurátor v neděli tamní deník New Zealand Herald. Podle názoru teď již bývalého zástupce Tarrant nevykazuje na první pohled známky žádného mentálního postižení a nepůsobil ani, že by měl v souvislosti s činem jakékoliv výčitky.

Propagace extremistických názorů?

Podle Peterse může být jeho vyhození známkou toho, že Tarrant chce soudní přelíčení využít pro možnost propagace svých násilných a extremistických názorů. V tom případě bude na předsedajícím soudci, aby jakékoliv takovéto snahy o publicitu a propagandu zkrátil nebo utnul.

I z tohoto důvodu již novozélandské úřady žádají média a širokou veřejnost, aby Tarrantovi poskytovali co možná nejmenší možný prostor.

Christchurch

Střelba ve dvou mešitách na Novém Zélandu: 49 mrtvých a nejméně 20 vážně zraněných

Zpřísnění zbraňových zákonů

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová na pondělní tiskové konferenci uvedla, že její kabinet podpořil změny ve zbraňovém zákoně. Ten bude evidentně zpřísněn. Bližší podrobnosti však Ardernová nesdělila, objasní je prý brzy. „V konečném důsledku to znamená, že během 10 dnů od tohoto děsivého teroristického činu oznámíme změny, které, jak věřím, učiní naši komunitu bezpečnější,“ sdělila premiérka.

Útočník podle policie použil útočné zbraně vojenského typu, které držel na základě současné novozélandské legislativy legálně, nicméně byly upraveny tak, aby byl útok smrtelnější, informoval server BBC. Podezřelý měl platný zbrojní průkaz a vlastnil pět zbraní. Zbraně typu A, které útočník použil, podle novozélandských zákonů mohou být pouze poloautomatické a omezené na sedm výstřelů.

Kontroverze mešity ve městě Christchurch

Proč si Tarrant vybral mešity zrovna ve městě Christchurch, zatím zůstává záhadou. Před pěti lety však novozélandský server Newshub informoval o tom, že právě jedna z mešit v městě měla být spojena Novozélanďanem Darylem Jonesem, který byl po boku Australana Christophera Havarda zavražděn americkým dronem v Jemenu, kde byli oba muži podezřelí z práce pro Al-Káidu. Rodiče Australana tehdy poukázali na to, že jejich syn byl radikálnímu islámu učen právě ve městě Christchurch.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!