Prodej i nákup soukromých použitých věcí na internetu. Návod, jak na to

Je to velmi efektivní a úsporné řešení – nakoupit levně z druhé ruky nebo naopak prodat to, co už neupotřebíte. Ani takový „obchod“ ale není bez rizika. Na co si dát pozor?

Chcete levně nakoupit něco, co třeba jinde neseženete nebo naopak prodat něco, co už nepotřebujete a může to udělat ještě službu někomu jinému? To vše velmi rychle a snadno zařídíte online. Není to ale úplně bez pravidel i určitých rizik. Pro obě strany...

Prodej použitých věcí

Takže dítě vyrostlo ze zimní bundy nebo začalo chodit a na kočárek se už nechce ani podívat. Nebo po přestěhování už neupotřebíte skříň či akvárium s rybičkami. Nebo jste zdědili obraz po babičce či starožitnou komodu, která se vám nikam nehodí a nemá pro vás žádnou „duševní“ hodnotu. Ano, nabízí se možnost věci darovat. A nebo prodat – třeba přes inzerát na internetu. Lze to – je to považováno za příležitostný prodej „nepodnikatele“ bez povinnosti platit daň. Je to v dnešní době už milionkrát ověřená praxe, která funguje. Díky tomu lze i velmi šikovně získat aspoň nějaké peníze zpátky a tak trochu šetřit a efektivně hospodařit.

1. Kde prodej uskutečnit?

Nejrůznějších portálů, kam lze vložit inzerát, když něco chcete prodat, existuje na českém internetu velké množství. Nabízet zboží lze na nejrůznějších internetových bazarech či v aukčních síních. Jedná se například o Aukro.cz, Mimiburza.cz, Annonce.cz, Sbazar.cz, Bazos.cz, Dobazaru.cz, ale třeba i prodejní galerii výrobců Fler.cz, kde můžete prodávat starožitnosti, nebo mezinárodní eBay.com. Počítejte s tím, že se ve většině případů musíte registrovat, abyste nevystupovali anonymě. A například na Aukru či Fleru se platí i provize z prodeje. Jako nepodnikatelé ale nemusíte nutně sepisovat obchodní podmínky, slibovat záruky a podobně.

2. Inzerát: Dejte si záležet s textem i fotkou

Zaujměte případné zájemce něčím, co jiní nemají. Pěkná fotka dělá divy. Pokud budete zboží fotit doma, ukliďte nebo věc umistěte tak, aby žádný nepořádek vidět nebyl. Věc připravená k prodeji by měla být čistá – umytá nebo vypraná.

Důležitý je i text inzerátu. Svižně, jednoduše a srozumitelně popište, co chcete prodat, jaké jsou vlastnosti zboží, jak je staré, pokud uznáte za vhodné, napište i důvod prodeje, a nezamlčte ani případné vady – třeba nevypratelné fleky od zpocené hlavy dítěte na golfkách. Pokud byste kupujícímu některé vady zatajili, má právo zboží reklamovat – vrátit, požadovat slevu nebo opravu.

Dohledejte i záruční list (byť už není platný) a návod k použití. Zvyšuje to kvalitu vašeho inzerátu.

3. Cena za použité zboží

Uveďte vždy cenu, kterou si představujete. Uvedení „ceny dohodou“ totiž může řadu případných zájemců odradit. Pokud spěcháte s prodejem zboží, nasaďte cenu spíš nižší (nevíte-li, podívejte se na inzeráty s podobným zbožím, za kolik se prodávají). Nespěcháte-li, nasaďte cenu trochu výš a uvidíte. Pokud se nikdo na inzerát týden neozve, znovu ho vystavte a snižte cenu…

4. Odeslání balíku

Dohodli jste se s kupujícím, že si od vás danou věc koupí? Teď je na řadě předání zboží. Pokud si zájemce přijede věc prohlédnout a případně ji rovnou odveze a zaplatí, je to vyřešené a ideální.

Jinak je třeba nechat zboží dopravit na udanou adresu přepravní službou. Lze využít Českou poštu nebo společnosti, jako třeba PPL, DPD, GEIS, UPS, GLS, IN TIME, TOPTRANS či FOFR. Pravděpodobně vyberete tu službu, kterou máte po ruce, se kterou máte dobré zkušenosti nebo kterou preferuje nakupující. Doporučujeme se s ním dohodnout na způsobu zaslání zboží, protože dopravu hradí právě on.

Řada dopravců nabízí i svoz balíků, tedy pro zboží, které chcete odeslat, přijedou až k vám domů. To se hodí zejména v případě větší a těžší zásilky, jako je třeba rotoped nebo pračka.

Ještě před zasláním věci se domluvte na způsobu zaplacení zboží. Z pohledu prodávajícího je vhodné nechat si zaplatit předem. Například na Aukru nelze jinak, má navíc intergrovanou službu PayU. Na druhou stranu, v rámci bezpečnosti, je naopak nakupujícím doporučováno za zboží předem neplatit a nechat si ho poslat na dobírku. Záleží tedy na více věcech: Na tom, kde budete inzerovat, na dohodě obou stran, zda například kurýrní služba dobírku vůbec nabízí nebo na důvěře z recenzí a hodnocení, které vy nebo kupující můžete v závislosti na typu prodejního portálu mít.

5. Zboží jste prodali. Co na to úřady?

Jak už bylo zmíněno výše, přivydělávat si tímto způsobem může kdokoliv a nemusí úřady vůbec řešit. Nahodilý prodej použitých soukromých věcí nepodléhá dani z příjmu a není nutné se přihlašovat na úřad. Dokonce ani příležitostný prodej jiných věcí (plodů ze zahrádky a podobně) nepodléhá daňovým povinnostem – ovšem jen do limitu 30 tisíc korun ročně.

Pokud by se ale jednalo třeba o prodej byť použitého zboží, ale někoho jiného (například příbuzní, známí, nebo přeprodávání použitého zboží od jiných prodejců), nebo soustavný prodej za účelem zisku, pak už je třeba myslet i na daňové povinnosti a hlášení podnikatelské činnosti finančnímu úřadu.

6. Pozor na rizika

Internet znamená volnost, spoustu možností, na druhou stranu ale také nabízí velký prostor pro nejrůznější podvodníky. A to i v oblasti "obchodování" se soukromým zbožím. Stát se obětí podvodu je navíc neuvěřitelně jednoduché. Jednou z možností, jak se údajný kupující může snažit podvést prodávajícího, jsou tzv. nigerijské e-maily. Jejich cílem je obohatit se na úkor důvěřivého adresáta, tedy v tomto případě prodejce. Takový podvod proběhne zpravidla tak, že podvodník, který se vydává za kupujícího, osloví prodejce s nabídkou vyšší ceny, než jakou si prodejce zadal při vystavení. Požaduje ale zaslání zásilky do zahraničí a na odeslání zboží spěchá – pod záminkou, že se jedná například o dárek k narozeninám. Ke zvýšení důvěry pak prodejce obdrží od zahraniční banky potvrzení, že peníze již byly odeslány na jeho účet a může zboží bez obav zaslat. Nepochybujte o tom, že zaslané kopie dokumentů jsou falešné.

Takovou zkušenost má i pan Hájek, který se snažil prodat elektrokolo. Umístil inzeráty na dva české inzertní weby. Ozval se mu zájemce až z Ameriky, který zprvu působil solidně. Jenže nakonec chtěl předmět poslat do zahraničí přes kurýra, který byl ale fiktivní. A tučné poštovné mělo putovat přímo do kapsy kupce. Na obchodu se totiž domluvili a panu Hájkovi na e-mail dokonce přišlo potvrzení z internetové platební brány, že peníze jsou na cestě. Aby se transakce dokončila, měl dojít na pobočku banky hotově složit pětitisícový poplatek za kurýra, který kolo převeze. Tehdy věc začala vypadat podezřele a že se jedná o podvod potvrdili i pracovníci banky. "Potvrdili mi, že tyhle podvody se dějí a že ještě nastane situace, že mi budou vyhrožovat, že jsem jim to neposlal, když mi už peníze poslali, což se taky potvrdilo," popsal svoji negativní zkušenost soukromý prodejce.

Jak bezpečně prodávat na internetu?

  • V případě prodeje buďte obezřetní, pokud je zpráva psána lámanou češtinou nebo rovnou anglicky. Podezřelé destinace, kam má zboží putovat, jsou pak prý Anglie, africké, popřípadě východní země.
  • Pozor si dejte, když chce kupující zaslat zboží dříve, než se peníze připíšou na váš bankovní či PayU účet. Zaslané doklady o provedené platbě totiž nemusí být pravé.
  • Spoléháte-li na potvrzení o platbě zasílané kupujícím, měli byste si toto potvrzení u konkrétní banky nejprve ověřit. Banku kontaktujte, kdykoliv se vám zdá cokoliv podezřelého.
  • Pokud to půjde, trvejte na zaplacení zboží v hotovosti při převzetí.
  • Ověřujte všechny informace, které se k vám dostávají, včetně kontaktních údajů prodejce. "Zkoumat e-mailovou adresu, z které komunikuje, případně si ověřit telefonní čísla, uvádí-li je," říká ředitel Národního centra bezpečnějšího internetu Jiří Palyza.
  • Velký varovný rys jsou okamžité, příliš rychlé odpovědi a dychtivost transakci uskutečnit, vytváření nátlaku, aby obchod rychle proběhl.
  • Pokud nabízíte na inzertních serverech, na pozoru byste měli být zejména v případě prodeje spotřební elektroniky, jako je notebook, digitální fotoaparát, kamera, tablet, mobil a podobně. O takové zboží je většinou okamžitý zájem. Zloději tak mají i větší šanci obratem ukradené věci prodat dál a přijít si tak na pěkné peníze.
  • Pokud už se stanete obětí podvodníka, měli byste se obrátit na nejbližší oddělení policie a v žádném případě nemazat emailovou komunikaci s daným člověkem.

Pro nakupující: Jak bezpečně nakupovat na internetu?

Stejné servery, jako se nabízí prodávajícím, můžou logicky využívat i nakupující. Mohou získat věci, které ještě poslouží, ale stojí třeba i o 80 procent méně než nové. Ačkoliv ve většině případů takový nákup také proběhne v naprostém pořádku, i tady číhají určitá rizika – v osobách prodejců. Může se stát, že prodejce není solidní a snaží se cíleně obohatit právě na internetových bazarech. Třeba tak, že například vystaví falešný lákavý inzerát na zboží za příznivou cenu. Jenže po zaplacení dohodnuté částky vám zboží nepřijde.

Aby celý proces nákupu byl co nejvíc bezpečný, snaží se provozovatelé i v tomto ohledu nasadit taková pravidla, která musí prodejci dodržovat. Musí se třeba registrovat, potvrzovat identitu, pro vás existuje možnost uhradit zboží přes zabezpečenou platební bránu a podobně.

Snažte se dodržovat následující pravidla:

  • Nakupujete-li na inzertních serverech, přebírejte zboží pokud možno osobně. Především pokud se jedná o věci větší hodnoty nebo mají být bezpečné a chcete je ještě dlouho užívat (například dětský kočárek či jízdní kolo). Je vhodné si zboží prohlédnout i tzv. prověřit osobně původního majitele.
  • Sledujte, jakým způsobem s vámi prodejce komunikuje. Zkuste třeba prodejci nejdřív zatelefonovat (podvodníci telefon nezvedají nebo uvádějí falešná čísla).
  • Pokud prodejce nemá ověřitelnou historii a vy ano, nebojte se požádat o zaslání zboží předem a vaši úhradu platbou na účet po převzetí a kontrole zboží. Při jakýchkoliv pochybnostech odstupte od obchodu.
  • Na Aukru či eBay nekupujte nikdy nic od uživatelů, kteří mají hodně negativních hodnocení nebo kteří nemají žádné či velmi málo pozitivních hodnocení.
  • Zkuste zadat e-mail či uvedené jméno (nick) prodejce do vyhledávače a zjistěte, jestli se o něm nemluví v souvislosti s podvody.
  • Dávejte si pozor na podezřele nízké ceny, podívejte se do srovnávačů cen.
  • Podvodný inzerát může označovat i počet vykřičníků, varovat by vás měl i podbízivý text inzerátu, který slibuje zázraky.
  • Opět by vás měly varovat okamžité, příliš rychlé odpovědi a nátlak, aby obchod rychle proběhl.
  • Zásilku při přebírání rozbalte před pracovníkem přepravní společnosti - pokud obsah neodpovídá, ihned reklamujte a volejte policii. Máte přitom svědka.
  • Podle evropského práva nemusí soukromý prodávající při nabídce zboží poskytovat ani záruku, ani lhůtu pro vrácení zboží. Je to dobrovolný servis. Pamatujte na to zejména při koupi elektroniky nebo výpočetní techniky. Cena sice může být atraktivní, ale je třeba zvážit, zda se riziko nákupu bez záruky vyplatí. (Na aukčních portálech se ale stále častěji lze setkat s nabídkami podnikatelů a firem, tj. právnických osob, v takovém případě máte stejná práva jako při nákupu na běžném e-shopu.)
  • V případě zahraničního nákupu si dejte také pozor na navýšení ceny o poštovné, daň, případně clo.

Ivana Kropáčková

Tagy: