Prodej i užívání marihuany povoleno: Kanada legalizovala rekreační užívání konopí

Kanadský parlament schválil zákon legalizující rekreační užívání marihuany. Kanada se tak stala teprve druhou zemí na světě, která rekreační užívání této drogy povolila. Informace přinesla zahraniční média.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Zákon o kanabisu prošel v úterním posledním hlasování senátu. Ustanovení upravuje, jak lze drogu pěstovat, distribuovat a také prodávat. Kanaďané si tak poprvé mohou legálně koupit a užívat konopí už letos v září.

Kanada je v legalizaci konopí druhá

První zemí, ve které se plošně zlegalizovalo nakupování a užívání marihuany, byla Uruguay. Tam byl zákon schválen už v prosinci roku 2013. Pro legalizaci konopí hlasovaly i Spojené státy americké, ale jen v několika státech nakonec konopí opravdu legální je.

Naprostý zákaz konopí, ale v Kanadě není už od roku 2001. Právě v tomto roce se stala marihuana legální pro lékařské účely. Kanadský premiér Justin Trudeau je s výsledkem hlasování spokojený. Jak uvedl na sociální síti, zákon o legalizaci by měl zabránit tomu, aby se marihuana dostávala do rukou dětí a aby zisky z prodeje nešly do kapes drogových gangů.

Poté, co zákon v září vstoupí v platnost, bude v Kanadě legální mít u sebe 30 gramů konopí a pěstovat doma pro vlastní potřebu až čtyři rostliny. Prostor bude i pro legální prodej konopí a výrobků z něj. Podnikat však samozřejmě budou moct jen licencované firmy. Každý prodaný balíček musí mít na sobě varování před riziky, jako je tomu v současnosti u cigaret.

Alkohol nebo konopí?

Alkohol, nebo marihuana? Amerika má jasno

Pro nelegální prodejce až 14 let vězení

Legalizace konopí ale zároveň přinese daleko přísnější tresty za nelegální prodej a prodej nezletilým. Pachatelům těchto činů bude hrozit až 14 let vězení. Zakázána bude mimo jiné i reklama na konopí zaměřena na mladé.

Statistiky ukazují, že Kanaďané za marihuanu utratí v přepočtu asi 100 miliard korun ročně. Kanadská vláda věří, že legalizace bude pro zemi přínosem.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!