Program pomoci se začíná rodit: Bezúročné půjčky od státu

Bezúročné půjčky na pomoc podnikatelům kvůli dopadům šíření koronaviru by nakonec mohly být bez spodní hranice půl milionu.
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek
SBERBANK

reklama

Novinářům to po jednání na ministerstvu průmyslu řekl prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner. Záležitost projedná vláda, jež v pondělí schválila půjčky, na které vyčlenila 600 milionů korun. Podle původní verze mohli podnikatelé přes Českomoravskou záruční a rozvojovou banku (ČMZRB) požádat o částku od půl milionu do 15 milionů korun.

"Bylo řečeno panem náměstkem, že by to bylo od nuly. Půjde návrh na vládu, zítra zasedá od 16:00, ta to upřesní. Dnes jsme se dohadovali o tom, že by to mělo být od nuly," řekl Wiesner.

Schválený speciální program COVID mimo jiné počítá s ročním odkladem splátek a splatností dva roky. Podniky by měly dostávat nejvýše zhruba 90 procent újmy, kterou vyčíslí. Malé a střední podniky by z úvěru mohly financovat drobný majetek či zásoby, firmy starší tří let například i mzdy nebo pohledávky.

Wiesner zároveň uvedl, že drobné stavebniny by měly být vyjmuty z vládního opatření, které od dnešních 06:00 do úterý 24. března 06:00 zakazuje maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách. Další výjimky mají například prodejny potravin, drogerie, lékárny, výpočetní techniky, spotřební elektroniky, novin a časopisů, tabákových výrobků, brýlí, nebo čerpací stanice.

iPrima/čtk

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!