Projekt EU Kids Online: Víte, co dělají vaše děti on-line?

Kyberšikana, sexuální obtěžování, zneužití osobních údajů či nevhodný obsah – tyto nástrahy na děti denně číhají na internetu. A jak na ně děti reagují? Můžou na nich virtuální pasti zanechat trvalé následky? Projekt EU Kids Online vznikl s cílem pomoci rodičům své potomky před těmito riziky ochránit.
Obětí kyberšikany celosvětově stále přibývá.
Obětí kyberšikany celosvětově stále přibývá.
pixabay.com

reklama

Chování dětí on-line je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Připojit se k internetu lze dnes prakticky všude a děti bývají často výrazně zručnější a vynalézavější než dospělí, co se týče samotné orientace on-line. Co ale „na síti“ skutečně vyhledávají a s kým tam komunikují, zůstane jejich rodičům ve většině případů skryto. Ti pak získají pocit, že žádný ze strašáků internetu se jejich potomků netýká, opak ale může být pravdou.

VELKÉ ZPRÁVY: Pozor na sdílení fotek dětí
VELKÉ ZPRÁVY: Pozor na sdílení fotek dětí

Mezinárodní studii s názvem EU Kids Online (EUKO) v Česku téměř 20 let realizuje brněnský psycholog David Šmahel. EUKO zkoumá problematiku online rizik a bezpečnosti na internetu u dětí a rodičů v evropských státech. Výsledná data se odvíjejí od kvantitativního výzkumu, kterého se ve všech zemích zapojených do projektu účastní tisíce dětí ve věku 6–17 let. Výzkumný tým pak výsledky kategorizuje, porovnává s ostatními státy a vyhodnocuje metody, pomocí kterých je nutné rodiče i děti v této oblasti vzdělávat.

Podle tvůrců projektu je ale také velmi důležité zamezit šíření paniky mezi rodiči a zmírnit jejich obavy ohledně používání internetu dětmi. Přílišné omezování jejich svobody v online prostředí a může vést k omezování příležitostí, které internet nabízí či ve výsledku k ještě větší zvědavosti a tudíž neopatrnosti v rámci používání internetu.

reklama

reklama