Promiskuitním lidem hrozí podle vědců vyšší riziko rakoviny

Britští vědci zjistili, že deset a více sexuálních partnerů v průběhu života významně zvyšuje riziko rakoviny: u žen až dvojnásobně a u mužů o dvě třetiny. Vědci rovněž uvedli, že jedněmi z důvodů mohou být pohlavně přenosné nemoci, které zvyšují riziko onemocnění děložního čípku nebo penisu, nebo nezdravější životní styl, uvedl server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Vědci z britské Anglia Ruskin University z Cambridge shromáždili údaje o téměř šesti tisících mužů a žen starších padesáti let. Průměrný věk sledovaných byl 64 let a většina z aktérů byla v manželském svazku.

Více než třetina lidí měla pouze jednoho partnera

Co se mužů i žen týká, nejčastěji lidé měli jednoho nebo vůbec žádného sexuálního partnera: šlo o třicet procent mužů a čtyřicet procent žen. Ze všech účastníků pouze 19 procent mužů (486 z 2537 sledovaných) a 7,5 procenta žen (239 z 3185 sledovaných) přiznalo, že měli sex s deseti a více lidmi.

U těchto žen vědci zjistili, že existuje o 91 procent vyšší pravděpodobnost rakoviny než u žen s méně sexuálními partnery. U mužů byla pravděpodobnost rakoviny o 69 procent vyšší.

Ilustrační foto

Sexem proti menopauze? Podle studie oddaluje častější milování přechod

„Očekávali jsme, že bude souvislost mezi počtem sexuálních partnerů a rizikem rakoviny, protože předchozí výzkum ukázal, že specifické pohlavně přenosné choroby mohou vést k několika rakovinám,“ uvedl autor studie Dr. Lee Smith. „A vskutku vyšší počet sexuálních partnerů znamená větší potenciál vystavení se pohlavně přenosným chorobám.“

Rozdíl v životním stylu

Vědci poukázali také na to, že promiskuitní lidé často žijí nezdravějším zdravotním stylem, což se na vyšším riziku rakoviny může rovněž podepsat. Podle jejich studie lidé s deseti a více sexuálními partnery v životě měli tendenci pít více alkoholu i kouřit více cigaret. Možná paradoxně však podle vědců také vyvíjeli pravidelně větší fyzickou aktivitu.

Lidé s barvitější sexuální historií měli rovněž tendenci být mladší, svobodní a pohybovali se nejčastěji buď v nejbohatších, nebo naopak v nejchudších komunitách.

Fyzické i psychické přínosy sexu i, nebo zejména, v pozdějším věku

Akademici neopomněli dodat, že jejich nálezy nejsou důvodem k tomu, aby se lidé vyhýbali sexu, protože ten, jak uvádí, přináší řadu benefitů pro naše psychické i fyzické zdraví.

„Sexuální aktivita přináší mnoho fyzických i psychických benefitů, zejména ve starším věku, a tak bychom neměli dospělé odrazovat od sexuální aktivity,“ dodal Smith s důrazem na bezpečnost sexu a také fakt, že používání vhodné ochrany snižuje mimo jiné i riziko některých typů rakovin.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!