Protesty proti Ondráčkovi měly smysl: Strany projednají jeho odvolání

Proti zvolení komunistického poslance do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) včera demonstrovali občané po celé republice. Těm se nelíbí, že by do čela inspekce bezpečnostních sborů měl nastoupit někdo, kdo za totality zasahoval jako policista proti účastníkům protirežimních demonstrací. Premiér v demisi Andrej Babiš prohlásil, že poslanecký klub ANO projedná dnes Ondráčkovo odvolání. Jenže podle opozice to byli právě členové hnutí ANO, bez jejichž hlasů by Ondráček nikdy nebyl zvolen.
Zdeněk Ondráček
Zdeněk Ondráček
archiv FTV Prima

reklama

Nejen Ondráček, ale také Babiš či prezident republiky Miloš Zeman byli terčem kritiky na včerejších demonstracích, které po celé zemi přilákaly na 30 tisíc protestujících. Lidé demonstrovali nejen v Praze, ale také v Brně, Pardubicích, Ostravě, v Jihlavě či Hradci Králové. Hesla jako „Nechceme estébáky ve vládě“, „Babiše v ČR nechceme“, „Trpělivost přetekla, bolševiky do pekla“ provolávali lidé napříč republikou.

Proti Ondráčkovu zvolení se postavil i Akademický senát Divadelní fakulty brněnské JAMU a například předseda ODS Petr Fiala při brněnské demonstraci uvedl, že strana občanských demokratů ve Sněmovně navrhne odvolání Ondráčka z vedení komise.

Na adresu demonstrací se vyjádřil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který demonstrace zkritizoval a dodal, že se jedná o „nenávistný antizemanovský protest“. Podle něj se takových protestů účastní jen neúspěšní politici, kteří pohořeli ve volbách.

Nyní organizátoři protestů sbírají podpisy na petici za volbu nového předsedy komise pro kontrolu GIBS. Premiér Babiš uvedl na svém facebookovém profilu, že chce navrhnout odvolání Ondráčka. Situaci kolem Ondráčka proberou také komunisté, kteří  ovšem zdůrazňují, že je to zásadní otázka i pro případnou podporu komunistů Babišově vládě.

Autor: Markéta Škorňová, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!