Proti smrtelné chřipce se v Česku nechává očkovat pouze 5 % populace. Zdravotníci žádají 30 %

Ročně na chřipku zemře v ČR přibližně 1500 lidí. To je statisticky dvakrát více než počet úmrtí při dopravních nehodách. Přitom existuje celkem jednoduchá prevence, která snižuje riziko úmrtí někdy až o 90 %. Většina lidí však chřipku i přes četná lékařská varování podceňuje.
Na chřipku neexistuje lék. Existuje ale řada preventivních opatření. Základem je posílení imunity správnou stravou, vitaminy, pitným režimem, sportem a hygienou. Navíc se může každý nechat očkovat. Vakcína zvyšuje odolnost těla proti chřipce v každodenních situacích jako jízda MHD nebo nakupování. Kde je velká koncentrace lidí, tam je i větší množství virů chřipky. Například jediný člověk s chřipkou v letadle může nakazit až 70 % pasažérů.
Nejrizikovější skupinou jsou děti, starší lidé nebo chronicky nemocní jedinci. Ti mají mnohonásobně vyšší šanci, že chřipkou onemocní. Celkem 75 až 90 % seniorů na následky nemoci umírá. Příčinou úmrtí není pouze samotná chřipka, ale celkový stav organismu, který už je starý a metabolismus zpomaluje.
U chronicky nemocných je to ještě horší. „Jednotlivé chronické nemoci zvyšují riziko onemocnění chřipkou a chřipka zároveň významně přispívá ke zhoršení stávajícího zdravotního stavu,“ upozorňuje doktorka Zdeňka Jágrová z protiepidemického odboru Hygienické stanice v Praze.
Přes všechna rizika je proočkovanost Čechů pouze na 5 až 6 %. Mezi staršími osobami nad 65 let je to až 20 %. Rizikové skupiny mají přitom kvůli vysokému nebezpečí úmrtí očkování zdarma (hradí jej plně zdravotní pojiš|ťovna).
Období očkování proti chřipce začíná na začátku září a končí před nástupem zimy. Chřipková vlna pak naplno vypuká v tomto období, tedy na přelomu listopadu a prosince. Očkovat se ale pacienti mohou kdykoliv, jen zejména v zimním období (kdy je riziko nákazy nejvyšší) si na účinek vakcíny musí počkat nejméně 7 dní, senioři a děti pak ještě déle.
Chřipkové vakcíny jsou dlouhodobě považovány za jedny z nejbezpečnějších, lze jimi očkovat děti od 6ti měsíců věku i těhotné ženy od 2. trimestru těhotenství. Nežádoucí účinky jsou vzácné, nejčastěji se jedná o krátkodobé zarudnutí a otok v místě vpichu. I přesto se veřejnost od očkování v posledních letech odvrací a považuje ho za rizikové či zbytečné.
Statistiky ale hovoří o opaku. Například ve Spojených státech zemřelo během poslední chřipkové sezóny 179 dětí, podle lékařů nebylo 80 % těchto dětských obětí očkováno.
"Vakcína není dokonalá, ale je to nejlepší, co máme k prevenci chřipky, a to i v případě, že úplně nezabrání propuknutí nemoci, a to je velmi důležité, protože má tendenci učinit nemoc mírnější," řekl britský odborník na infekční onemocnění William Schaffner. Vědecké výzkumy navíc nedávno ukázaly, že očkování proti chřipce může sloužit jako velmi účinná prevence infarktu. A naopak - v prvním týdnu chřipky se riziko srdečního selhání zvyšuje až o 600 %!