Protikuřácký zákon? Nevadí dvěma třetinám veřejnosti, ukázal průzkum

Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha by změna nynějšího znění takzvaného protikuřáckého zákona, který platí teprve 11 měsíců, byla chyba. Navíc podle průzkumu agentury STEM, který si resort nechal vyhotovit, nevadí více než dvěma třetinám veřejnosti.
Protikuřácký zákon? Nevadí dvěma třetinám veřejnosti, ukázal průzkum
Protikuřácký zákon? Nevadí dvěma třetinám veřejnosti, ukázal průzkum
pixabay.com/HansMartinPaul
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Jsem přesvědčen o tom, že měnit protikuřácký zákon by nyní byla chyba. Již první data zveřejněná Ústavem zdravotnických informací a statistiky jasně ukazují, že zákaz kouření má příznivý vliv na zdraví českých občanů. Za období červenec až listopad 2017 skončilo v nemocnici téměř o 10 tisíc pacientů méně než ve stejném období v roce 2016. Dejme tedy zákonu čas a vyhodnoťme ho až s určitým odstupem,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.

Stávající zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který zákaz kouření upravuje, byl v rámci legislativního procesu podroben široké společenské diskuzi. Při přípravě zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek resort vycházel z důkladné analýzy současného stavu, na základě které byla posouzena nezbytnost zákazu kouření.

9. 4. 2018 ZPRÁVY: OD ZAČÁTKU PLATNOSTI PROTIKUŘÁCKÉHO ZÁKONA UBYLO HOSPITALIZACÍ

Od začátku platnosti protikuřáckého zákona ubylo hospitalizací

Dvěma třetinám veřejnosti protikuřácký zákon nevadí

Ministerstvo zdravotnictví si navíc nechalo agenturou STEM vypracovat i sociologický průzkum, který zjišťoval názory české veřejnosti na protikuřácký zákon. „Výsledky jasně ukázaly, že většina veřejnosti (53 %) vnímá protikuřácký zákon jako pozitivní opatření,“ uvedl ministr. Zákaz kouření v restauracích podle průzkumu nevadí dvoutřetinové většině dotazovaných (68 %). Navíc ukázal, že podle většiny lidí nemá zákaz kouření vliv na návštěvnost restauračních zařízení, odpovědělo tak 60 % lidí. Pětina dokonce začala chodit do restaurací nebo tam začala chodit častěji.

Při zkoumání názorů na přínosy zákona třípětinová většina lidí (61 %) uvedla, že protikuřácký zákon povede k vyšší ochraně zdraví občanů. Více než třetina veřejnosti (36 %) by zákon nechala beze změny a desetina lidí (11 %) by ho dokonce ještě zpřísnila. Výzkum proběhl ve dnech 27. 3. – 2. 4. 2018 na reprezentativním vzorku 1 033 osob starších 18 let.

7. 4. 2018 ZPRÁVY: SÚKL ZVEŘEJNIL SEZNAM NELEGÁLNÍCH E-SHOPŮ S LÉKY

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil seznam nelegálních e-shopů s léky

Návrh uvolnění zákona nejspíš Sněmovnou neprojde

Ne všichni ale mají stejný názor. Poslanecké sněmovna měla v pátek projednat možné zmírnění úplného zákazu kouření. Předloha, za níž stojí Marek Benda z ODS, by přinesla možnost zřizování kuřáren v restauracích, divadlech, kinech a dalších kulturních zařízeních a na sportovištích včetně hal. Provozovatelé menších hospod nebo barů, v nichž se nepodává jídlo, by se mohli rozhodnout, zda bude podnik kuřácký, nebo nekuřácký.

Novela by dále zrušila odpovědnost hostinských za to, že podají alkohol dospělé osobě, u níž panuje podezření, že pak bude vykonávat činnost, kterou by mohla někoho ohrozit nebo poškodit majetek. Jenže jak to s novelou protikuřáckého zákona nakonec dopadne, si budeme muset počkat až na další poslaneckou schůzi v druhé polovině května. Podle pátečník reakcí jde ale usoudit, že nejspíš bude čelit ve Sněmovně zamítnutí.

O zrušení úplného zákazu kouření v restauracích rozhodoval tento týden i Ústavní soud, který ho ponechal v planosti. Zrušil ale zákaz pití alkoholu u činností, při nichž by člověk mohl ohrozit sebe sama, a zúžil zákaz prodeje tabáku a alkoholu na akcích pro děti.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama