Protiprávních exekucí je až 200 tisíc. Víme, jak je poznat a zastavit!

Podle odborných odhadů je v České republice vedeno až 200 tisíc protiprávních exekucí. Nemůže se to týkat i vás? Poradíme, jak to poznat a co udělat proto, aby bylo stíhání zastaveno…
Problémy s půjčkami můžou vést až k exekuci...
Problémy s půjčkami můžou vést až k exekuci...
iStock

reklama

Zabavený majetek, obstavené bankovní účty, nečekané návštěvy exekutorů. To není noční můra, ale běžný život tisíců lidí v exekuci. V roce 2013 se objevila naděje v podobě rozhodnutí Nejvyššího soudu, které umožňuje zastavit až 200 tisíc protiprávních exekucí. Úvěrové firmy, které z lidí vysávají obrovské peníze na sankcích pomocí formulářových smluv a rozhodčích doložek, prohrávají jeden soud za druhým. Poškození lidé se ale musí ozvat sami a požadovat zastavení exekuce. Mnozí o tom ale stále ještě nevědí.

Jak je možné, že mohou být exekuce protiprávní?

„Některé úvěrové společnosti a dokonce i banky dlouhé roky ve svých smlouvách používaly tzv. rozhodčí doložky. To znamená, že v případě sporu nerozhodoval nezávislý soud, ale rozhodce. A právě velké množství těchto rozhodčích doložek bylo formulováno chybně,“ vysvětluje ředitel projektu Exekutormásmůlu.cz Tomáš Pospíšil. V roce 2013 pak Nejvyšší soud rozhodl, že pokud na základě chybné rozhodčí doložky byla nařízena exekuce, tak by měla být zastavena.

Nikdo nic nedělá…

Soudy bohužel nemají kapacity na to, aby všechny exekuce procházely a ty protiprávní zastavovaly. Společnosti, které vedou protiprávní exekuce, raději dělají „mrtvého brouka“ a doufají, že se ozve jen malá část poškozených. „Je to tedy skutečně na samotných lidech, aby se ozvali a nechali si exekuci zastavit,“ upozorňuje Tomáš Pospíšil.

Jak zjistit, zda je možné exekuci zastavit?

Je to velice jednoduché. Stačí vzít jakýkoliv exekuční příkaz nebo jiný dopis exekutora a pozorně si přečíst první odstavec. Pokud tam naleznete spojení „rozhodčí nález“ nebo „rozhodce“, je zde šance, že takovou exekuci bude možné zastavit. Návrh na zastavení exekuce pak může dlužník podat u exekutorského úřadu sám, nebo se obrátit na právníka či na odborníky z projektu Exekutormásmůlu.cz.

Co když nemáte žádné podklady?

Ani ztráta podkladů k exekuci není problém. Pokud je člověk zaměstnaný, může požádat například mzdovou účetní, aby mu udělala kopii exekučního příkazu, na základě kterého probíhají srážky ze mzdy. Pokud člověk není zaměstnaný, může nahlédnout do svého exekučního spisu, který je veden na okresním soudu, pod který spadá trvalé bydliště dlužníka. „Na samotné nahlédnutí do spisu doporučuji si s sebou vzít digitální fotoaparát nebo chytrý telefon a všechno prostě nafotit,“ říká ředitel projektu.

Je možné po zastavení exekuce získat nějaké peníze zpět?

Pokud exekutor něco vymohl na svoje náklady, tak po úspěšném zastavení exekuce lze požadovat tyto peníze zpět. „Není přeci možné, aby člověk musel zaplatit exekutorovi za to, že na něj byla uvalena protiprávní exekuce,“ uzavírá Tomáš Pospíšil. Ale pozor! Zastavenou exekucí se dlužník nezbaví povinnosti dluh splatit. Své dluhy sníží jen o exekuci.

reklama

www.porovnej24.cz

reklama