Protiprávních exekucí jsou stovky tisíc. Víme, jak je najít i zastavit

Až 200 tisíc exekucí je v Česku vedeno neoprávněně. Tento počet odhadují námi oslovení advokáti. Jestli máte na krku například exekuci kvůli nesplacení úvěru, poradíme vám, jak zjistit, jestli není protiprávní.
Exekuce může být i neoprávněná...
Exekuce může být i neoprávněná...
thinkstock.com

reklama

Krajský soud v Ostravě vydal rozsudek, který může být zásadní až pro 200 tisíc lidí v exekuci. Dostat by totiž mohli něco jako dluhovou amnestii. "Dlouhou dobu se používaly v úvěrových smlouvách tzv. rozhodčí doložky. A to znamená, že v případě nějakého problému nebo sporu nerozhodoval nezávislý státní soud, ale rozhodovali tzv. soukromí rozhodci," vysvětluje advokát Petr Němec. Praxe ale ukázala, že soukromí rozhodci většinou nerespektovali některá ustanovení na ochranu spotřebitele a pro člověka to pak mělo fatální důsledky. "Dluhy přiznávali i s protiprávními pokutami nebo vysokými úroky, které by před obyčejným soudem neprošly," dodává Němec. 

Na vlastní kůži: Kateřině dluh neoprávněně vzrostl o 200 tisíc

Své o tom ví i paní Kateřina. V červenci 2014 měl být její údajný dluh ve výši asi 106 tisíc korun. Jenže od exekutora přišel Kateřině dopis, že po ní chce přes 300 tisíc korun. Přitom už v roce 2013 Nejvyšší i Ústavní soud vydaly zásadní rozhodnutí, že nelze nařídit exekuci na základě neplatné rozhodčí doložky. Paní Kateřina se tak pustila s úvěrovou společností do soudního sporu a po letech teď slaví úspěch. "V první fázi se nám podařilo zastavit protiprávní exekuci, což znamená, že se dluh snížil o náklady exekutorů, advokátů a tak dále," vysvětlil advokát Němec. 

S rozhodčí doložkou ve smlouvě musí souhlasit obě strany...

CO DĚLAT, KDYŽ... podepisuji smlouvu. Jakou roli v ní hraje rozhodčí doložka?

Paní Kateřině tak zůstal jen samotný dluh, něco málo přes třicet tisíc korun. Ani na jeho zaplacení nakonec paní Kateřina neměla. "Společnost proto podala na naši klientku žalobu na zaplacení dlužné částky. Během soudního řízení jsme namítli, že se dluh během exekuce promlčel a soud prvního stupně i odvolací soud v Ostravě nám dal zapravdu," říká advokát. A soud vše potvrdil. "Žalovaná již není zavázána k dalšímu plnění z předmětné úvěrové smlouvy," řekla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Olšárová.

 

VŠE DŮLEŽITÉ ve SPECIÁLU O PŮJČKÁCH

Máte v peněžence "jen pár drobných"? Půjčku si dobře rozmyslete... Foto:

  • jak vybrat půjčku s nejmenším rizikem
  • můžete si půjčku vůbec dovolit?
  • rizika půjčování
  • online videoseriál (vážně i s nadsázkou)

 

 

 

Stovky tisíc neoprávněných exekucí

Takových neoprávněných exekucí prý může být až dvě stě tisíc. Lidé teď mají šanci je zastavit. Podle paní Kateřiny je prostě třeba vytrvat. Zajímalo nás i stanovisko úvěrových společností. Bohužel se nám je ale nepodařilo kontaktovat.

Budou půjčky bezpečnější?

Konec rizikových úvěrů? Zákon limituje sankce, dovolí splatit dřív hypotéku

Co dělat?

Například na webových stránkách www.exekutormasmulu.cz můžete zdarma vyplnit formulář a nezávazně zjistit, jestli i vaše exekuce jde zastavit. Ozvat se ale musíte sami. Ideálně oslovit právníka, který se na danou problematiku specializuje. Zásadní je mít také pohromadě všechny důležité smlouvy a dokumenty, které s danou půjčkou a exekucí souvisejí. Návrh na zastavení exekuce můžete podat u exekutorského úřadu i sami.

Právní dokument Návrh na zastavení exekuce najdete například v aplikaci GeneratorSmluv.cz – Návrh na zastavení exekuce

"U exekutora se podá návrh na zastavení exekuce, ve kterém by měly být vylíčeny důvody, proč chce dlužník exekuci zastavit. Pokud věřitel nesouhlasí, bude o tomto návrhu rozhodovat exekuční soud," doplňuje advokát Viktor Fojt.

Pokud s úvěrem manžela/ky nesouhlasíte, nebude dluh spadat do společného jmění

CO DĚLAT, KDYŽ... si manžel vzal bez mého vědomí půjčku na auto. Můžeme ho vrátit?

Jak předejít problémům?

Prevence je základ. Předejít možné katastrofě, nepříjemným soudům a placení horentních sum můžete jednoduše důkladným výběrem společnosti či bankovní instituce, u které si půjčku vezmete. „Když už si musíte půjčit, vyberte si instituci s licencí, které jsou pod kontrolou České národní banky. Vybrané instituce důkladně porovnejte. Zjistěte si, za kolik celý úvěr zaplatíte i výši poplatku za uzavření smlouvy“, radí finanční expert Prima Rádce Libor Coufal. Jen tak omezíte na minimum riziko, že nebudete moci v budoucnu splácet. A pozor si dejte i na rozhodčí doložku ve smlouvě...

Někdy je půjčka nevyhnutelná...

Musíte si půjčit? 5 tipů, jak najít výhodný úvěr s nejmenším rizikem

Bezpečné půjčování KROK za KROKEM

  1. První nabídku úvěru odmítněte, často bývá nevýhodná, v klidu si vše promyslete.
  2. Přistupujte k půjčce stejně, jako když kupujete zboží, které vybíráte podle ceny, výrobce či složení. Nabídky poskytovatelů úvěrů si také nejdřív porovnejte. Využít můžete například transparentní porovnávač půjček na Prima Rádci.
  3. Ohlídejte hodnotu RPSN. Ta vám napoví, jak moc je pro vás úvěr drahý, kolik vás bude celá půjčka stát ve skutečnosti a o kolik půjčenou sumu přeplatíte. Je to číslo, podle kterého vyberete pro vás nejvýhodnější půjčku. Rozumné nabídky se pohybují mezi 10–20 procenty.
  4. Na vše se poskytovatele zeptejte a jakýkoliv dokument podepisujte až po důkladném přečtení.
Nevýhodnou smlouvu podepíšete často ve spěchu a pod tlakem

Lidé podepisují nevýhodné smlouvy. Co s tím, a jak najít bezpečně nejlepší nabídku?

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Ve spolupráci s Eliškou Čeřovskou, reportérkou Zpráv FTV Prima

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!