Provozovatelé restaurací vymýšlí, jak obcházet protikuřácký zákon

Jsou to už tři měsíce, co se v restauracích nekouří. Ne všude to ale platí. Někde se projevila česká vynalézavost a kouří se dál. Majitelé restaurací měli 90 dní na to, aby se protikuřáckému zákonu přizpůsobili. Někteří ale naopak vymýšleli, jak zákaz obejít. 
3. 9. 2017 ZPRÁVY: PROVOZOVATELÉ RESTAURACÍ VYMÝŠLÍ, JAK OBEJÍT PROTIKUŘÁCKÝ ZÁKON
3. 9. 2017 ZPRÁVY: PROVOZOVATELÉ RESTAURACÍ VYMÝŠLÍ, JAK OBEJÍT PROTIKUŘÁCKÝ ZÁKON

reklama

„Svý zákazníky neomezujeme, necháváme na jejich vůli a rozhodnutí jestli chtějí nebo nechtějí kouřit.“ Takhle se rozhodl přistoupit k protikuřáckému zákonu provozovatel jedné z restaurací v Chomutově.

 A od cedulky (Soukromá společnost) si slibuje, že ho ochrání před možnou sankcí. Je na vstupních dveřích a má tak být jednou z prvních informací pro případnou kontrolu. „Firma jako taková prodává drinky prostě v zastoupení. Vstupujete tak do soukromého prostoru, který jsme si pronajali a dál povolujeme kouřit.“ pokračuje majitel restaurace. 

A kouř prý nezmizel ani z pražské hospody, kam chodívá senátor Kubera. Známý odpůrce zákazu kouření. A co tam vymysleli? „Natáčej film a součástí filmu je komparz, který v tom filmu hraje. Ten komparz jsou ti štamgasti, kteří tam každý den chodí a každý den se natáčí. A bude se natáčet hodně dlouho. No a oři tom se pije pivo, kouří a tak dále.“ s úsměvem na rtech říká Kubera. 

Majitelé restaurací měli 90 dní na to, aby se přizpůsobili protikuřáckému zákonu. Lhůta vypršela tento týden. A v tu chvíli prý třeba tady v Ústeckém kraji přibylo podnětů na kontroly restaurací. Podle Kubery se jedná o udavačství, které nikam nevede.

A pokutu teď můžou provozovatelé restaurací dostat nejen za to, když neoznačí restauraci zákazem kouření, ale i tehdy pokud nevyzvou kuřáka, aby cigaretu uhasil nebo odešel. „Ta sankce bude třeba deset tisíc, ale zákon říká, že můžeme jít až do jednoho milionu.“ říká Simona Gunarová, ředitelka oboru hygieny a výživy. A dodává, že pokuty můžou udělovat policisté, strážníci, hygienici a pracovníci živnostenského úřadu. 

reklama

reklama