Průměrná délka života v USA se snížila. Lidé častěji řeší chronický stres

Nová studie objasňuje rostoucí úmrtnost, která trápí zemi již několik let a ohrožuje výhled do budoucna. Vědci tvrdí, že dochází ke stále častější úmrtnosti ve věku od 25 do 64 let a klesá průměrný věk Američanů. K tomuto trendu dochází už od roku 2014. Vědci se navíc obávají, že ztráta populace produktivního věku by mohla mít velký dopad na sociální strukturu a hospodářství národa.
Pokles průměrného věku
Pokles průměrného věku

reklama

Vědci podle nové studie předpokládají, že za pokles průměrné délky života v USA může nezdravý způsob života. V nejvíce produktivním věku totiž lidé trpí duševními chorobami, chronickým stresem nebo civilizačními chorobami. To pak může vést k předávkováním léky, sebevraždám, nebo jiným vážným onemocněním jako jsou cukrovka nebo vysoký krevní tlak. „Někteří se pak ze zoufalství obracejí k drogám a alkoholu,“ zmínil Dr. Steven Woolf, hlavní autor studie.

Ještě mezi lety 1959 až 2016 byla průměrná délka života národa vyšší zhruba o deset let. Přibližně od 70 do 79 let věku. V 80. letech se pak průměr začal snižovat. „Trend zpomalování průměrné délky života se projevuje již delší dobu, musíme tedy hledat v minulosti, kde je příčina,“ uvedl Joshua Sharfstein, proděkan ve škole veřejného zdraví Johna Hopkinse Bloomberga. Nová studie poukazuje i na fakt, že větší pokles byl u mužů než u žen. Od roku 2014 průměrný věk dožití klesá, a to jak u bělochů, tak i u ostatních etnických skupin. 

Úmrtí v jednotlivých státech

Vědci zjistili, že přibližně jedna třetina nadměrných úmrtí mezi lety 2010 a 2017 se vyskytla ve čtyřech státech Ohio, Pennsylvania, Indiana a Kentucky, které představovaly něco přes desetinu americké populace.

Woofl říká, že nejpravděpodobnějším vysvětlením je transformace americké ekonomiky, která vedla ke ztrátě pracovních míst ve výrobě, uzavření uhelných dolů a oceláren, zmenšující se střední třídě, stagnující mzdě a rostoucí nerovnosti v příjmech.

Další aspekt, který studie ukázala, bylo srovnání všech padesáti států. Bylo vidět, jak se jejich průměrná délka života lišila. Newyorský stát, který měl v roce 2016 třetí nejvyšší délku života v zemi, měl například v 90. letech délku života kratší než třeba v Oklahomě. Hraje roli také to, že ve státech Georgie a New York je více center prevence duševního zdraví. Ta v některých státech stále chybí a délka průměrného života je tam nižší.

Georgie má mnohem silnější ekonomiku než Alabama. I to hraje důležitou roli v délce života. Studie ukazuje, že mezi lety 1990 a 2016 se rozdíl mezi dvěma státy v průměrné délce života dramaticky zvýšil z 0,1 roku na 2,3 roku.

 

Aneta Šimečková

reklama

reklama