Průzkum: Většina Němců je pro samostatnou evropskou obranu bez USA a spolupráci s Ruskem

Podle průzkumu společnosti YouGov zadaného německou tiskovou agenturou DPA se většina Němců vyjádřila pro omezení závislosti Německa v obraně na USA.
Trump a Merkelová ve Washingtonu
Trump a Merkelová ve Washingtonu
foto repro ODN

Až 55 procent Němců se podle uvedeného průzkumu domnívá, že evropští členové NATO by se sami měli bránit případnému vnějšímu útoku bez pomoci USA. Zprávu uvádí server Deutsche Welle, který cituje z průzkumu, v němž se navíc většina německých respondentů vyjádřila, že by částečně (23 %) nebo úplně (26 %) měl kontingent 30 tisíc amerických vojáků opustit Německo.

Naopak 54 procent dotázaných uvedlo, že by NATO mělo spíše spolupracovat s Ruskem než se spoléhat na odstrašování. Mezitím 37 procent směřuje ke zrušení sankcí vůči Rusku. V průzkumu 34 procent uvedlo, že je proti zrušení sankcí, které byly zavedeny kvůli konfliktu s Ukrajinou a anexi Krymu.

Průzkum je publikován v době, kdy se koná dvoudenní summit NATO v Londýně k sedmdesátému výročí aliance. Německá kancléřka Angela Merkelová zde vede rozhovory s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který kritizoval Německo a další země NATO, že do obrany dostatečně neinvestují.

podpis zakládání NATO 1949

Summit NATO v Londýně se koná v nepříjemné atmosféře. Čeká se, s čím přijde Trump. Ten mluví o zlepšení finanční disciplíny

Na rozdíl od výsledku průzkumu kancléřka Angela Merkelová minulý týden uvedla, že Německo se nemůže bránit samo. Slíbila také, že do roku 2030 se německé výdaje na obranu NATO zvýší na 2 procenta hrubého domácího produktu. V současné době činí příspěvek na obranu 1,4 procenta HDP. Nová ministryně obrany a předsedkyně CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová obhajuje větší vojenské výdaje a větší vojenské zapojení USA.

Průzkum ukazuje, že 42 procent Němců nesouhlasí se zvýšením rozpočtu na obranu a 36 procent souhlasí. 54 procent Němců se však domnívá, že NATO je stále nezbytnou organizací.

DPA uvedla, že průzkumu, který se konal na přelomu listopadu a prosince, se účastnilo 2 049 lidí.

graf Deutsche Welle
graf Deutsche Welle

reklama