První Arab v Mezinárodní vesmírné stanici. Prvenství mají Spojené arabské emiráty. Své modlitby chce vysílat na Zemi

Kosmonauti, jejichž loď odstartovala do vesmíru z kazašského kosmodromu Bajkonur tento týden, „vstoupili do oběžné laboratoře a připojili se k šesti dalším členům posádky stanice,“ uvedla americká kosmická agentura NASA na Twitteru.
Pětatřicetiletého občana Spojených arabských emirátů Mansouriho podpořili v jeho „snové misi“, jak sám uvedl, lidé nejen v arabském světě. V Dubaji dav lidí shromážděný v kosmickém středisku Mohammed Bin Rashid Space Centre propukl v nadšení, když loď odstartovala a oslavovali arabského kosmonauta jako národního hrdinu. Nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa v Dubaji byl v momentě startu nasvícen.
Mansouri stráví v Mezinárodní vesmírné stanici osm dní a stal se tak prvním Emiráťanem a vůbec prvním Arabem na oběžné stanici, ne však prvním muslimem.
Před startem do vesmíru uvedl bývalý pilot ozbrojených sil Spojených arabských emirátů, že je „naplněn nepopsatelným pocitem slávy a úcty“. „Dnes přenáším sny a ambice mé země do úplně nové dimenze. Nechť mi Alláh daruje v této misi úspěch,“ řekl.
Před odletem rovněž uvedl, že by chtěl nahrát svou modlitební rutinu na ISS a vysílat ji lidem na Zemi. „Jako stíhací pilot jsem se už modlil ve svém letadle,“ uvedl s tím, že má zkušenost s modlitbami ve vysoké rychlosti.
Zpátky na Zemi se má Mansouri vrátit s Nickem Haguem z NASA a s ruským kosmonautem Alexejem Ovčininem 3. října. Skripočka a Meirová by měli na ISS zůstat do jara 2020.
Prvním Arabem ve vesmíru byl saúdskoarabský sultán bin Salman Al-Saud, který byl členem americké mise v roce 1985. O dva roky později strávil syrský pilot Muhammed Faris týden v sovětské vesmírné stanici Mir.
Spojené arabské emiráty v rámci svých vesmírných plánů oznámily svůj cíl stát se první arabskou zemí, která pošle do roku 2021 na oběžnou dráhu Marsu bezpilotní sondu Hope (Naděje).