První Arab v Mezinárodní vesmírné stanici. Prvenství mají Spojené arabské emiráty. Své modlitby chce vysílat na Zemi

Kosmonaut Hazza al-Mansouri ze Spojených arabských emirátů, který jako první Arab tento týden dosáhl na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) byl na stanici dopraven ruskou kosmickou lodi a doprovázeli ho Rus Oleg Skripočka a americká kosmonautka agentury NASA Jessica Meirová. O události informovala agentura AFP.
Al Mansouri, Skripočka a Meirová
Al Mansouri, Skripočka a Meirová
@esa / Twitter

reklama

Kosmonauti, jejichž loď odstartovala do vesmíru z kazašského kosmodromu Bajkonur tento týden, „vstoupili do oběžné laboratoře a připojili se k šesti dalším členům posádky stanice,“ uvedla americká kosmická agentura NASA na Twitteru.

První Arab v Mezinárodní vesmírné stanici, ale ne první muslim

Pětatřicetiletého občana Spojených arabských emirátů Mansouriho podpořili v jeho „snové misi“, jak sám uvedl, lidé nejen v arabském světě. V Dubaji dav lidí shromážděný v kosmickém středisku Mohammed Bin Rashid Space Centre propukl v nadšení, když loď odstartovala a oslavovali arabského kosmonauta jako národního hrdinu. Nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa v Dubaji byl v momentě startu nasvícen.

Mansouri stráví v Mezinárodní vesmírné stanici osm dní a stal se tak prvním Emiráťanem a vůbec prvním Arabem na oběžné stanici, ne však prvním muslimem.

Čas těžby nerostů ve vesmíru se blíží

Na ISS dorazil kit pro těžbu surovin. Začíná éra „vesmírné horečky“?

Dříve se modlil i ve svém letadle

Před startem do vesmíru uvedl bývalý pilot ozbrojených sil Spojených arabských emirátů, že je „naplněn nepopsatelným pocitem slávy a úcty“. „Dnes přenáším sny a ambice mé země do úplně nové dimenze. Nechť mi Alláh daruje v této misi úspěch,“ řekl.

Před odletem rovněž uvedl, že by chtěl nahrát svou modlitební rutinu na ISS a vysílat ji lidem na Zemi. „Jako stíhací pilot jsem se už modlil ve svém letadle,“ uvedl s tím, že má zkušenost s modlitbami ve vysoké rychlosti.

Zpátky na Zemi se má Mansouri vrátit s Nickem Haguem z NASA a s ruským kosmonautem Alexejem Ovčininem 3. října. Skripočka a Meirová by měli na ISS zůstat do jara 2020.

Ve vesmíru byli již dříve jiní lidé z arabského světa

Prvním Arabem ve vesmíru byl saúdskoarabský sultán bin Salman Al-Saud, který byl členem americké mise v roce 1985. O dva roky později strávil syrský pilot Muhammed Faris týden v sovětské vesmírné stanici Mir.

Spojené arabské emiráty v rámci svých vesmírných plánů oznámily svůj cíl stát se první arabskou zemí, která pošle do roku 2021 na oběžnou dráhu Marsu bezpilotní sondu Hope (Naděje).

reklama

reklama