První den projednávání obvinění Trumpa se prodloužilo přes půlnoc. Projevila se marnost snahy demokratů

Celých, přitom bouřlivých, třináct hodin do druhé hodiny ráno trvalo americkému Senátu, aby se dohodl na pravidlech, jak pokračovat v jednání o impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa.
Zasedání amerického Senátu - impeachment
Zasedání amerického Senátu - impeachment
foto AP

reklama

První den projednávání impeachmentu v Senátu probíhalo ve znamení série procedurálních střetů ohledně pravidel jednání. Svědčí o tom samotné hlasování, když konečný postup byl odhlasován 53 hlasy pro a proti bylo 47. Proces v sobě zahrnuje vše od výslechu svědků až po podobu samotného souzení. Každá strana bude mít k dispozici až 24 hodin na předložení svých argumentů. To bude trvat tři dny a příští týden budou mít senátoři šestnáct hodin na to, aby kladli své otázky. Demokraté si původně představovali, že úvodní část procesu s přednesem argumentů by trvala deset dní.

Demokraté se nechtějí vzdát možnosti předvolání nových svědků. Chtějí vyslechnout klíčové spolupracovníky administrativy Bílého domu, kteří úzce spolupracovali s prezidentem Trumpem, včetně personálního šéfa Micka Mulvaneyho a bývalého poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona.

Americký prezident Donald Trump

Senát fakticky zahájil proces impeachmentu. Přežije Trump ve funkci prezidenta?

Americký Senát, kde mají převahu republikáni, zavrhl včera tři pokusy demokratů požadujících, aby Bílý dům předložil veškeré dokumenty související s vyplácení vojenské pomoci Ukrajině. Republikánští senátoři včera zablokovali návrh vůdce demokratů Chucka Schumera na předvolání spisů Bílého domu souvisejících s jednáním Donalda Trumpa s Ukrajinou. Odvrátili i úsilí demokratů k předvolání Boltona. Rovněž odmítli následné návrhy vyžadující předvolání záznamů a dokumentů od státního odboru a rozpočtového úřadu Bílého domu.

Debata byla natolik ostrá, že pro představu musel zasáhnout předseda Nejvyššího soudu USA John Roberts: „V tuto chvíli musím pokárat jak zástupce sněmovny, tak prezidentovy právníky, aby si uvědomili, že mluví k nejlepšímu rozhodovacímu orgánu světa.“

Soudní řízení bude dnes pokračovat, a to argumentací státního zástupce, po níž bude následovat obhajoba a otázky.

Donald Trump je třetím americkým prezidentem, který prochází impeachmentem.

Je obviněn ze zneužití moci a že brání kongresovému vyšetřování. Trump popírá, že by byl vinen tím, že požadoval po ukrajinských politicích, aby mu pomohli v kampani před prezidentskými volbami proti Joe Bidenovi.

Je zřejmé, že se demokratům nepodaří odsoudit Trumpa a celý proces má pro ně smysl v tom, aby trval co nejdéle. Tím chtějí získat co nejvíce dokumentů svědčících proti Trumpovi, aby je mohli použít proti němu v předvolební kampani.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!