První digitální pilulka na světě: Vyzradí na vás, kdy a jestli vůbec jste ji užil!

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil užívání první digitální pilulky na světě. Tabletka má lékařům i pacientům prozradit, kdy a jestli vůbec byl lék užit. O netradiční pilulce se zapouzdřeným senzorem informoval deník The New York Times.
ilustrační foto- tablety
ilustrační foto- tablety
Pixabay

reklama

Zmíněný senzor, který obsahuje měď, křemík a hořčík, v kontaktu s tekutinou vyvine v žaludku slabý elektrický signál. Ten pak zachytí mikrovysílač umístěný na žebru a veškeré údaje odešle do aplikace v mobilním telefonu.

Čas, datum, ale i momentálně konané činnosti pak aplikace odešle do lékařovy databáze a dalším určeným osobám. Lékem, který by měl senzor obsahovat jako první, zřejmě bude antidepresivum Abilife.

ilustrační foto- Pojišťovny chtějí ušetřit za drahé léky

Pojišťovny chtějí ušetřit za drahé léky

Důvodem vytvoření „hlídané pilulky“ jsou například náklady ve výši kolem dvou miliard korun ročně za dodatečné léčení a hospitalizace neukázněných pacientů. Největšími hříšníky jsou pak podle statistik diabetici a lidé s vysokým cholesterolem.

Užívání digitálních pilulek je ale stále na samém začátku a mnozí odborníci tomuto trendu nefandí. „Ironií je, že digitální pilulky mají být podávány lidem s psychickými poruchami, kteří mohou podléhat klamům. Je to něco jako biolékařský Velký bratr,“ uvedl svůj názor například psychiatr Jeffrey Lieberman. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!