První kapsle vyrobená soukromou společností poletí do vesmíru. V březnu bez posádky, v červenci už s astronauty

Americká kosmická agentura NASA a společnost SpaceX se v březnu chystají poprvé vyslat do vesmíru první kapsli vyrobenou soukromou společností, která má dostat astronauty na mezinárodní kosmickou stanici. Úřady ve středu oznámily, že nejzazší termín startu bude 2. března. Uvedla to agentura AP.
Dragon kapsle společnosti SpaceX
Dragon kapsle společnosti SpaceX
Reprofoto: Associated Press News

reklama

Při zkušebním letu posádky Dragon vyslané na oběžnou dráhu nebude však nikdo na palubě. Pokud bude zkušební let úspěšný, měli by astronauti NASA odstartovat v kapsli společnosti SpaceX v červenci.

První vzlet z americké půdy na oběžnou dráhu od roku 2011

Bude se jednat o první odlet amerických kosmonautů na oběžnou dráhu z americké půdy od skončení programu NASA v roce 2011. Prezident Donald Trump tento milník zmínil i ve svém projevu o stavu unie.

Do Měsíce vletěl kus komety

VIDEO: Náraz meteoritu do Měsíce během jeho nedávného zatmění

Mezitím se v dubnu chystá vyslat do vesmíru Starliner kapsli bez posádky také společnost Boeing. První let Starlineru s posádkou by měl v nejlepším případě proběhnout v srpnu.

NASA platí společnosti SpaceX a Boeing v rámci vývoje kosmických kapslí pro přepravu astronautů na vesmírnou stanici. SpaceX doručuje náklad na vesmírnou stanici pro NASA od roku 2012. Dalším dodavatelem NASA je pak například společnost Northrop Grumman.

Manažerka komerčního posádkového programu NASA Kathy Lueders uvedla, že počáteční lety bez astronautů jsou skvělé nejen pro test hardwaru, ale také pro připravenost týmu k následným letům s lidskou posádkou.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!