První kosmonautka Těreškovová navrhla prodloužit prezidentský mandát. Putin je proti

V souvislosti s diskuzí o změnách v ruské ústavě debatují ruští poslanci o způsobu prezidentského mandátu. Poslankyně a první kosmonautka Valentina Těreškovová přišla s návrhem prodloužit mandát na šest let.
Valentina Těreškovová, dříve kosmonautka, dnes poslankyně
Valentina Těreškovová, dříve kosmonautka, dnes poslankyně
foto AP

reklama

Těreškovová vystoupila s návrhem „odstranit omezení prezidentského období“. Jako další variantu vidí, aby současný prezident mohl být znovu zvolen. Svůj návrh vysvětlovala tím, že „pokud to situace vyžaduje a pokud to lidé chtějí, měla by existovat možnost pro stávajícího prezidenta znovu se rozhodnout pro tuto funkci“. K tomu dodala, že „to není otázka o něm (Putinovi), ale o nás, občanech Ruska, a budoucnosti. Pokud tomu tak je, proč se vytáčet a dělat chytrého, proč vymýšlet nějaké umělé struktury?“

Na to reagoval předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin, že takový návrh vyžaduje konzultaci s vedoucími jednotlivých frakcí Dumy a také s prezidentem. Třetí čtení o návrhu změny ústavy se podle Volodina uskuteční 11. března. Celkem budou projednávat kolem dvou set návrhů.

Těžko usuzovat, zda Vladimir Putin dopředu věděl o návrhu Těreškovové, ale dnes na návrh před ruskými poslanci reagoval. Jednoznačně se postavil proti jejím návrhům. Stejně tak je proti tomu, aby lidé hlasovali o prodloužení prezidentského mandátu, je proti zrušení omezení počtu funkčních období a přál by si, aby při hlasování byla možná i jiná alternativa.

Vladimir Putin

Putin a pracovní skupina připravují velké změny ústavy Ruska. O změně má rozhodnout referendum občanů

Putin dnes také přednesl své představy o státním uspořádání. Jednoznačně preferuje prezidentský systém a řekl, že není správné, aby prezidentské pravomoce byly udělovány Státní radě nebo Bezpečnostní radě, neboť ty nejsou voleny lidem. „Zaprvé, to nemá nic společného s demokracií a zadruhé to povede k rozdělení společnosti… a v případě Ruska by to nevyhnutelně vedlo k dvojí moci,“ přednesl Putin svůj názor.

Vladimir Putin ve skutečnosti opakoval myšlenky, které přednesl během svého lednového projevu o stavu země. Již tehdy mluvil o posílení moci Dumy a o tom, že prezident má mít právo odvolat premiéra a držet kontrolu nad vojenskými a bezpečnostními složkami země.

Dnes navíc Vladimir Putin kritizoval to, že je v současné době prezidentská funkce spojována s jedním člověkem a je tak i zosobňována.

Ruští poslanci ještě dnes hlasovali a podpořili návrh Těreškovové a novelu zrušení prezidentského období po přijetí úprav Ústavy RF (380 poslanců hlasovalo pro a 43 proti, jeden se zdržel hlasování).

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!