První kybernetická válka. Američané měli odrazit útok trollů

Před několika dny přišel deník The Washington Post se zprávou, že na podzim 2018 během amerických kongresových a senátních voleb nově založená americká kybernetická jednotka totálně zablokovala známou ruskou kybernetickou agenturu „Agenstvo internet - isledovanyj“ v Sankt-Petěrburgu zaměstnávající trolly. Agentura je také známá jako „Armáda trollů“ a psal o ní v reportáži „Kde žijí trollové a kdo je živí“ ruský server Novaja Gazeta.
Digitální boj ilustrace
Digitální boj ilustrace

reklama

Ruská agentura vstoupila ve známost zejména ve spojitosti s americkými prezidentskými volbami v roce 2016 a média tehdy uváděla, že agentura je spojována se jménem ruského podnikatele - oligarchy Jevgenie Prigošina, který má úzké vazby na prezidenta Vladimira Putina. Washington Post k tomu dodává, že údajně rovněž financuje ruské vojenské aktivity na Ukrajině, v Sýrii a Africe.

Americké kybernetické jednotce se loni na podzim mělo podařit proniknout k mail-boxům a konkrétním zprávám úkolujícím kybernetický oddíl ruských tajných služeb. Američtí agenti dali o sobě jasně vědět, že protistranu objevili a její činnost nadále sledují.

S americkým útokem souvisí prohlášení ruského velvyslance v USA Anatolie Antonova a mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova, kteří oba vydali prohlášení o „velkém počtu počítačových útoků" ze Spojených států. Mluvčí Peskov se také zmínil o tom, že webové stránky ruského prezidenta jsou pod neustálými útoky jak z USA, tak i z různých evropských zemí. Tím komentovat zveřejnění amerických sdělovacích prostředků o útoku na petrohradskou internetovou agenturu.

Deník Washington Post se snaží odhadnout, jaká bude reakce Kremlu a píše o takzvané asymetrické válce. Podle autora článku se Putinovi dařilo být před Západem o krok napřed, ale nyní se „Donald Trump rozhodl otočit list a dát Putinovi čas na rozmyšlenou, jak dál“. Autor soudí, že pro Putina je publikování zpráv o americkém kybernetickém útoku ponižující. Rozhodně ale nedá rozkaz k okamžité odvetě a v žádném případě nebude útočit stejnými zbraněmi, neboť preferuje asymetrický způsob boje. Zatímco Trump dokáže překvapit svým nečekaným prohlášením, pro změnu Putin překvapuje neočekávaným geopolitickým rozhodnutím.

Obdobný článek byl zveřejněn na serveru americké televize NBC a v něm se píše, že uvedený kybernetický útok v minulém roce je součástí širší operace vedené kybernetickým útvarem, kterému velí generál Paul Nakason, a to v boji proti pokusům zasahovat do americké politiky. Nicméně Joseph Holstead, který je mluvčím útvaru, uvedl, že americká kybernetická jednotka je jen součástí celostátního úsilí bránit americké volby, demokratický systém a neuvažuje se o specializovaném plánování a operacích kybernetické povahy. NBC nakonec komentuje informace o kybernetickém boji s tím, že neexistuje žádná americká vládní strategie pro boj proti zahraničním volbám a Trump dokonce v minulém roce zrušil pozici poradce pro počítačovou bezpečnost.

Mirko Radušević

reklama

reklama