První lesbický pár podstoupil takzvané sdílené mateřství. Oplodněné vajíčko a plod miminka prošel oběma dělohami

Britské lesbičky se staly prvními rodičkami, které podstoupily proceduru takzvaného sdíleného mateřství, v rámci které odnosily svého potomka střídavě obě dvě. Informoval o tom britský deník The Telegraph.
První lesbický pár, který podstoupil takzvané sdílené mateřství
První lesbický pár, který podstoupil takzvané sdílené mateřství
@DrJohnGeorgeC/Twitter

Jasmine Francis-Smithová porodila syna Otise před dvěma měsíci. Uměle oplodněné vajíčko mimo dělohu metodou IVF bylo přitom po oplodnění nejprve inkubováno do její partnerky Donny.

V první ženě se inkubuje vajíčko, druhá odnosí plod

V rámci procedury, kterou nabízí klinika London Women’s Clinic, se u jedné z partnerek inkubuje vajíčko, zatímco druhá partnerka následně ve své děloze nese plod. Ačkoliv se lesbickým párům díky umělému oplodnění narodilo už více než sto miminek, proces „sdíleného mateřství“ zapojuje obě partnerky.

Ilustrační foto: pražský primátor Zdeněk Hřib vyvěšuje duhovou vlajku

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Zítra ráno vstanu a začnu menstruovat… I muži mají své dny

„Máte spoustu stejnopohlavních párů, kde jedna osoba dělá celou věc, kde jedna osoba otěhotní a porodí, zatímco s tímto jsme obě zapojené masivním způsobem. Definitivně nás to sblížilo emocionálně. Každopádně jsme blízký pár a obě máme speciální pouto s Otisem, k němuž nám pomohla ona cesta,“ uvedla třicetiletá Donna Francis-Smithová, která byla jedenáct let v armádě a sloužila například v Afghánistánu nebo na Kypru.

„Je to mé vajíčko. Potom mi ho odebrali a následně vrátili zpět na osmnáct hodiny před tím, než ho vložili do těla Jasmine a ona otěhotněla.“

Pár uvedls, že procedura způsobila, že se cítí „rovné v rámci celého procesu“.

reklama