První sloučení rodiny uprchlíků v Česku: Iráčany vydírali kvůli jejich synům (3,11), děti se našly opuštěné na německém nádraží

Iráčanku, kterou policie zadržela před třemi týdny v dodávce na pražském okruhu, někdo vydíral kvůli jejím dvěma dětem, které poslala do Německa s příbuznými. Pokud prý nezaplatí, vyhodí její syny na ulici. Informace okamžitě odstartovala vyjednávání českých a německých institucí, které vedlo k vůbec prvnímu sloučení rozdělené rodiny migrantů v České republice.
ilustrační foto
ilustrační foto
facebook/Policie České republiky

reklama

Iráčanka se se svým manželem a starší dcerou pokoušeli dostat do Německa za pomoci tureckých pašeráku. Jenže jejich cesta skončila v České republice. Dodávku, ve které cestovali spolu s dalšími devatenácti uprchlíky totiž na pražském okruhu zastavila policie. Už při prvním výslechu měla uvést, že její dvě další děti poslala do Německa s příbuznými.

„Po umístění do zajišťovacího zařízení pro cizince v Bělé Jezové se ale po pár dnech svěřila sociálnímu pracovníkovi (Správy uprchlických zařízení MV), že ji telefonicky kontaktovala osoba, která se údajně stará o její děti a chce od ní peníze výměnou za to, že děti nevyhodí na ulici,“ uvedla Kateřina Rendlová z ředitelství české cizinecké policie.

Policie u Prahy zadržela trojici tureckých převaděčů

Policie u Prahy zadržela trojici tureckých převaděčů. V autě vezli 22 uprchlíků

Děti se našly opuštěné na vlakovém nádraží

Informace okamžitě odstartovala kolotoč vyjednávání několika českých a německých institucí s jediným cílem – nalézt děti a předat je zpátky jejich rodičům.  „Téhož dne, ve večerních hodinách jsme pak obdrželi informaci od německých kolegů, že byly nalezeny dvě opuštěné děti, pravděpodobně z Iráku,“ upřesnila Rendlová s tím, že oba chlapci byli opuštění na vlakovém nádraží.

Jakmile policisté děti za pomoci Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí ztotožnilo, byly zahájeny kroky pro sloučení rodiny. Vyjednávání mezi úřady trvalo přesně 15 dní a děti na sloučení s rodinou čekaly v bezpečí německého dětského domova. „Vážím si práce policistů i všech institucí, které se případu věnovaly. Jsem také velmi rád, že jsme si v praxi ověřili, že mezinárodní policejní spolupráce perfektně funguje a že v boji proti nelegální migraci budeme společně úspěšní,“ poděkoval zase ředitel služby cizinecké policie Milan Majer

Celá irácká rodina je nyní už společně v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé Jezové, kde se rozhodne o jejím dalším osudu. Všichni mají právo požádat Českou republiku o mezinárodní ochranu, což zatím neučinili. Pokud se tak nestane, vrátí se do své domovské země. „Jsem rád, že se společnými silami podařilo spojit rozdělenou rodinu a že jsme také přispěli k rozuzlení tohoto složitého příběhu, který snad bude mít šťastný konec,“ uzavřel ředitel Správy uprchlických zařízení Pavel Bacík.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!