První spermabanka na světě, která má pouze sperma infikované HIV

Na Novém Zélandu je první banka na světě s HIV pozitivními spermiemi. Byla vytvořena se snahou snížit stigmatizaci lidí žijící s tímto virem. Do nové banky s názvem Sperm Positive přišli již tři návštěvníci. Informoval o tom server The Guardian.
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek

reklama

Lékaři ze Sperm positive začali s prvními třemi dárci, kteří jsou HIV pozitivní. Dlouhodobě se léčí a žijí s takzvaným nezjistitelným HIV, což znamená, že jejich vir je nepřenosný. V krvi koncentraci virových částic mají, ale nemohou je přenést na druhou osobu. Tito muži HIV pozitivní nemohou virus na svou partnerku přenést a jsou zcela bezpeční pro účely oplodnění. Uvedl The Guardian.

 „Po více jak třicet let práce s lidmi, kteří jsou HIV pozitivní, vnímám, že společnost na tuto nemoc nahlíží jinak. Jsem rád, že došlo k velkým změnám. Spousta z nich je ale stále společností odmítána,“ říká Mark Thomas, odborník na infekční choroby.

Spermabanka uvedla, že nebude fungovat jako klinika plodnosti. Po dohodě obou stran kontaktuje místní reprodukční kliniky a ty už se o všechno další postarají.

Součástí je i online projekt, který má fungovat jako seznámení s potenciálním dárcem. Online verze byla spuštěna před Světovým dnem AIDS, který se konal 1. prosince. Účastníci celého projektu propagují myšlenku, že ani s HIV život nekončí.

V Česku počet nakažených stále stoupá

Za osm let je Česká republika zemí s pátým největším nárůstem počtu nově nakažených HIV. Zvýšení od roku 2010 činí 128 %. Podle nejnovější výroční zprávy Státního zdravotního ústavu žije v Česku celkem 3549 nakažených HIV/AIDS, z toho 2353 jsou homosexuálové.

Testy z krve

V Česku počet nakažených virem HIV stále stoupá. Celosvětově jsme v žebříčku nově nakažených pacientů na pátém místě

reklama

reklama