Prvotní odhady jsou přesnější než ty opravené, zjistili vědci u sportovních sázkařů

Vědci analyzovali sázecí návyky 150 online sportovních sázkařů. Na základě jejich více než padesáti tisíc zaznamenaných tipů zjistili, že sázkaři, kteří si stáli za svým na první dobrou, měli o skoro dvacet procent větší úspěch než ti, kteří změnili svůj původní tip. Podle vědců by zjištění měla platit nejen v oblasti sázení, uvedl server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Sázkaři, kteří přemýšleli o sázce několik dní, než ji změnili, byli mnohem méně přesní než ti, kteří odhadli výsledek během několika chvil a pak jej neopravovali. Vědci tvrdí, že jejich zjištění by měla platit v každé situaci, kde lidé dělají kvalifikovaný odhad ohledně budoucnosti.

Zatemňuje přehnané analyzování mysl?

Výzkumníci spekulují, že přehnaná analýza situace zamlžuje mysl a zabraňuje lidem v jasném uvažování. Studii vedlo trio britských ekonomů z University of Reading a University of East Anglia. Vycházeli přitom z dat online sázkové webové stránky, na níž hráči tipovali výsledky zápasů nejvyšší anglické fotbalové ligy. Vědci analyzovali na 57 tisíc individuálních tipů na výsledky 380 zápasů Premier League v sezóně 2017/2018.

Fotka z reportaze - loterie

REPORTÁŽ: Nelegální sázky na internetu. Stát přichází o stovky milionů

Účastníci provedli počáteční tip několik dnů nebo i týdnů s předstihem. Pak je mohli editovat až do začátku konkrétního zápasu. Vědci původně předpokládali, že opravené odhady budou přesnější než původní. A to z jednoduchého důvodu. Sázkaři totiž mění svůj tip na základě zpráv o zranění klíčových hráčů, oznámených sestav a v důsledku dalších informací vztahujících se ke konkrétnímu zápasu.

Revize byly v rozporu s hypotézou méně úspěšné

Realita však byla jiná a analýza ukázala, že revidované odhady byly o 17 procent méně přesné, než ty, které zůstaly nezměněny. Vědci nicméně uvedli, že revize původních předpovědí nebyly moc časté. Hráči změnili svůj názor průměrně v jednom z pětadvaceti případů.

Trio autorů - doktoři Carl Singleton, James Reade a Alasdair Brown - poukázalo na zajímavý fakt, že sázkaři navzdory realitě neměli sklon k tipování remíz. Například výsledek 0:0 odhadovali pouze v 1,5 procentech případů, ačkoliv reálně se v zápasech vyskytuje v 8,4 procentech případů.

reklama

reklama