Psi vyčenichali šedesát pět milionů let starou fosílii ichtyosaura. Jedná se o výjimečný objev

Jon Gopsil šel vyvenčit své dva mazlíčky na pláž Somersetu ve Velké Británii a byl překvapen tím, co spatřil. Psi ho přivedli k ohromné fosílii, která se zdála být vzácným pozůstatkem ryboještěra, který už dávno vyhynul.
Ichtyosaurus
Ichtyosaurus
dailymail.com

reklama

Archeolog-amatér Jon Gopsill věří, že se jedná o ichtyosaura, který žil v období Jury. Další profesionální archeologové tezi o pravděpodobnosti fosílie ichtyosaura potvrzují, ale nemohou prý určit, o jaký druh se konkrétně jedná.

Muž, který šel na procházku se svými mazlíčky Poppy a Samem, byl objevem nadšen. „Často chodím se svými psy na pláž, a když je odliv, tak jdeme pozorovat ze skály, co se skrývá pod vodou. Nevěřil jsem vlastním očím,“ zmínil pro server Dailymail.

Poppy a Sam zřejmě sdíleli jeho nadšení do archeologie. Další den, když šli společně znovu na pláž, donesli mu psi další fosílii. Své objevy pak Gopsill ohlásil v Přírodním historickém muzeu.

Ichtyosaurus

Ryboještěr se řadí do skupiny vodních plazů. Ti byli typičtí velkými očnicemi a čtyřmi ploutvemi. Dýchali kyslík a žili podobně dlouho jako delfíni. Jejich původ není zcela jistý. Uvažuje se ale o druhu claudiosauruse, který byl středně velký, měl dlouhý krk a ocas a žil v oblasti dnešního Madagaskaru. 

reklama

reklama