Ptačí uklízečská četa: Ve francouzském parku sbírají havrani odpadky

V zábavním parku v západní Francii mají od tohoto týdne pro návštěvníky novou atrakci: Šest havranů, kteří jsou speciálně vycvičeni na sbírání cigaretových nedopalků a drobných odpadků. Havrani jsou v parku Puy du Fou, který návštěvníkům nabízí místa z nejrůznějších období historie, k vidění od pondělí, informovala agentura AFP.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Havrani byli pro úkol „sběračů odpadků“ vybráni pro svou inteligenci. Jsou vycvičeni, aby malé kousky odpadků odkládali do speciální dřevěné krabice, přičemž odměnou za každý přinesený kousek jim je nugetka ptačího žrádla z dávkovače.

Objevují se rovněž případy podvádění, když se někteří z havranů v touze po chutné odměně snaží ukrást odpadky ostatním ptákům. „Je to ekologické, praktické a je zábava to sledovat,“ uvedla švýcarská turistka Dorothee Haefliger pro agenturu AFP.

Experiment má kromě praktického hlediska i výchovný charakter

Manažeři parku přitom dodávají, že experiment má sloužit k tomu, aby si návštěvníci více uvědomovali, že odpadky nepatří na zem.

Christophe Gaborit, který má v parku na starosti sokolnictví uvedl, že odhazování odpadků na zem není normální. „Je na nás, na lidech, abychom se o odpadky postarali. To je konečné poselství.“ Gaborit doplnil, že havrani jsou velmi podceňovaní ptáci a že je rád, že se jim v parku daří měnit právě pohled lidí na tyto ptáky.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!