Půjde ČSSD opět do vlády s hnutím ANO? Sama neví!

ČSSD zatím není jednotná v názoru, jestli jít s Andrejem Babišem do vlády nebo ne. Pověřený předseda Milan Chovanec vládní angažmá zatím odmítá. Jeho protikandidáti na šéfa strany už tak radikální nejsou. Jak by všechno příští neděli na mimořádném sjezdu mohlo dopadnout?
10. 2. 2018 ZPRÁVY: PŮJDE ČSSD DO VLÁDY? SAMA NEVÍ!
10. 2. 2018 ZPRÁVY: PŮJDE ČSSD DO VLÁDY? SAMA NEVÍ!

reklama

Širší vedení ČSSD v sobotu v Praze projednalo některé organizační záležitosti. Je více než jasné, že zraky nejen straníků, ale také ostatních politických frakcí včetně hnutí ANO, se momentálně upírají k ostře sledovanému sjezdu strany, který se bude konat příští týden. Právě vládní spolupráce sociální demokracie a vítěze voleb je cítit i ve vnitrostranickém boji.

„Já jsem zastánce do té vlády nejít, ale na tom sjezdu může převládnout jiný názor a své podstatě ten sjezd by měl prodiskutovat mantinely proto nové vedení,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima pověřený předseda strany Milan Chovanec (ČSSD).

Andrej Babiš

Babišova vláda škrtá úřednická místa, Jsou to čistky, bouří opozice

Zimola i Hamáček zastávají opačný názor než Chovanec

Jiný názor ale zastávají jeho protikandidáti. „Můj názor je, že sociální demokracie by se neměla izolovat od těch jednání, že bychom primárně měli hledat programové průsečíky a v tom jednání se ukáže zda jsou věci, na kterých se s případnými partnery jsme schopni shodnout,“ řekl místopředseda strany Jan Hamáček (ČSSD).

„Já se budu snažit vysvětlovat ten názor, že pro sociální demokracii by v současné chvíli bylo lepší vyjednávat o přímé podpoře. Samozřejmě za podmínek, že ve vládě budeme rovnocenní partneři a nebudeme podřízení,“ vysvětlil zase bývalý hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).

Andrej Babiš

Babiš s Faltýnkem se nechají vydat ke stíhání. Premiér: Je to komplot mafie

Na sjezdu strany hned v úvodu vystoupí Zeman

Právě Zimola je zastáncem toho, že by o vstupu do vlády měla rozhodnout celá členská základna. No a vstup do vlády by podpořil i ústecký rebel Jaroslav Foldyna ovšem jen za některých podmínek. „Z mého pohledu by v té vládě neměl být nikdo z té 15členné skupiny poslanců v zásadě těch, kteří by o té vládě také vyjednávali. Prostě ČSSD by měla do vlády, pakliže do ní půjdeme, nominovat nějaké odborníky,“ dodal Foldyna.

Na sjezdu hned v úvodu vystoupí se svým projevem prezident Miloš Zeman. Hned potom začne volba celého vedení. Od soboty je také jasné to, že některá část sjezdu bude neveřejná, protože podle Milana Chovance by si sociální demokraté měli „vyprat špinavé prádlo bez kamer“.

Další jasný fakt je i to, že bude sjezd přerušen. Otázkou je, ale na jak dlouho, protože i tady nepanuje zatím shoda. Zatímco Zimola by rád viděl své spolustraníky opět pohromadě během března, Chovanec preferuje spíše květen.

reklama

reklama