Půjde Tommy Robinson opět do vězení? Byl shledán vinným za pohrdání soudem

Britskému aktivistovi Tommymu Robinsonovi znovu hrozí až dva roky vězení poté, co byl shledán vinným z pohrdání soudem za „agresivní konfrontaci a natáčení obžalovaných v soudním procesu a vysílání záznamů na sociálních sítích“, informovala britská média.
Ilustrační foto: Tommy Robinson
Ilustrační foto: Tommy Robinson
@eprotothema / Twitter

reklama

Bývalý leader English Defence League (EDL), jehož původní jméno je Stephne Yaxley-Lennon, by mohl být uvězněn až na dva roky v souvislosti s incidentem v roce 2018, kdy venku před soudní budovou natáčel a živě vysílal záběry z procesu s obžalovaným pákistánským gangem obviněným ze zneužívání a sexuálního vykořisťování mladých dívek. Proces se měl podle Guardianu týkat 29 obžalovaných.

Porušil zákaz reportování

Robinson v rozporu se zákazem reportování živě streamoval (vysílal) na sociální sítě z okolí soudu v Leedsu, zatímco porota zvažovala verdikt nad obviněnými.

Šestatřicetiletý Robinson jakékoliv provinění popírá a trvá na tom, že pouze referoval o informacích, které již byly veřejně dostupné. Avšak soudci v londýnském Old Bailey v pátek uvedli, že jeho chování „představovalo vážný zásah do výkonu spravedlnosti“.

Tommy Robinson

Aktivista Tommy Robinson byl po dvou měsících propuštěn na svobodu

Soudkyně Victoria Sharpová podle serveru The Guardian sdělila, že porušil omezení reportování uvalené soudem živým vysíláním videa před budovou soudu a „agresivní konfrontací a natáčením“ některých obžalovaných. „Podle našeho soudu chování respondenta (Tommyho Robinsona; poznámka autora) v každém z těchto ohledů představovalo vážný zásah do výkonu spravedlnosti,“ uvedla.

Upozornění prokurátora pro všechny uživatele

Provizorním datem pro jeho odsouzení byl určen příští čtvrtek, a to v závislosti na dostupnosti lékařského experta. Robinson svým příznivcům, kteří se shromáždili před budovou s ním probíhajícího procesu, adresoval sdělení, že verdikt je špatný: „Byl jsem odsouzen za to, kdo jsem, ne za to, co jsem udělal.“

Zatýkání Tommyho Robinsona

Facebook natrvalo zakázal přístup britskému aktivistovi Tommymu Robinsonovi. Někteří to schvalují, mluví se ale i o cenzuře a pomstě

Prokurátor Geoffrey Cox, který podal žádost k odsouzení k trestu odnětí svobody, po slyšení uvedl: „Online uveřejňování materiálů, které porušuje omezení reportování nebo ohrožuje soudní řízení, je velice závažná záležitost, což se odráží v dnešním rozhodnutí soudu,“ a doplnil, že „by chtěl vyzvat všechny, aby pečlivě zvažovali, zda by jejich příspěvky na sociálních sítích nemohly představovat pohrdání soudem.“

Tommy Robinson byl zadržen, obviněn a odsouzen na 13 měsíců za pohrdání soudem krátce po 25. květnu loňského roku, kdy záběry související s procesem vysílal. Po dvou měsících byl však propuštěn poté, co odvolací soud označil řízení v předchozí instanci vzhledem k „zásadním pochybením“ za vadné.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!