Půl hodiny mírného cvičení pomůže proti Alzheimerově chorobě. Udržme si jasnou mysl co nejdéle

Dvě a půl hodiny mírného cvičení týdne může pomoci odvrátit hrozící účinky Alzheimerovy choroby, naznačuje nová studie. Vědci podle serveru Daily Mail studovali skupinu lidí, jejichž rodiče trpěli touto chorobou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Vědci v rámci studie zjistili, že lidé, kteří lehce cvičí půl hodiny pět dní v týdnu, mají výrazně menší takzvané biomarkery (objektivně měřitelný a hodnotitelný indikátor normálních a patogenetických procesů a/nebo reakce na terapii, jak uvádí Eva Čéšková a Libor Ustohal v textu Využití biomarkerů v psychiatrické farmakoterapii), odkazující na Alzheimerovu chorobu v pozdějším věku. 

Fyzická aktivita zpomaluje rozvoj nemoci

„Náš výzkum ukazuje, že u populace pozdního středního věku ohrožené Alzheimerovou chorobou vykazují fyzicky aktivní jedinci menší s věkem související změny v biomarkerech spojených s nemocí,“ uvedl Dr. Ozioma Okonkwo, odborný asistent medicíny na University of Wisconsin School of Medicine and Public Health. A dodal, že u aktivních jedinců jsou na tom lépe i jejich paměť a kognitivní funkce.

Tým sledoval 317 účastníků zapsaných ve Wisconsinském registru pro prevenci Alzheimera v rámci probíhající studie sledující více než 1500 lidí, u jejichž rodičů je registrována historie Alzheimerovy choroby (demence). Účastníci byli při svém vstupu do studie kognitivně zdraví a ve věku mezi 40 a 65 lety.

Vědci u účastníků na začátku vyhodnotili biologické faktory, zdravotní stav a životní styl – to, co souvisí s danou nemocí, a následně každé dva až čtyři roky hodnocení opakovali. Testovaní byli dotazováni ohledně úrovně své aktivity a podstupovali neuropsychologické testy a mozková vyšetření pro měření řady biomarkerů spojených s Alzheimerovou chorobou.

Spí se vám dobře?

Trpíte poruchou spánku? Před ulehnutím nekuřte a nepijte alkohol, radí studie

V průměru 30 minut denně, 5 dní v týdnu

Při porovnání údajů osob mladších šedesáti let s těmi staršími vědci zjistili zhoršení kognitivních schopností stejně jako nárůst biomarkerů spojených s Alzheimerem u starších účastníků.

Nicméně tyto „příznaky“ byly výrazně slabší u starších lidí, kteří uváděli, že provádějí ekvivalent lehkého třicetiminutového cvičení pětkrát do týdne.

„Nejzajímavější částí našeho výzkumu je to, že můžeme nyní ukázat důkaz, že životní návyky, v tomto případě pravidelné mírné cvičení, mohou změnit účinky, které jsou obyčejně považovány za neměnný rizikový faktor Alzheimerovy choroby, v tomto případě stárnutí,“ dodal Okonkwo.

Podobně vyznívají i další studie

V druhé studii, která se zaobírala 95 testovanými subjekty, ten samý vědecký tým zjistil, že příznaky nemoci byly slabší u lidí s vyšší aerobní zdatností – která zahrnuje věk, pohlaví, index tělesné hmotnosti, klidovou tepovou frekvenci a vlastní fyzickou aktivitu.

Také další studie zahrnující 107 lidí z výše zmíněného registru, kteří byli požádáni, aby běhali na běžícím pásu, došla k obdobným výsledkům. Indikátor Alzheimerovy choroby známý jako hyperintenzita bílé hmoty v mozku s věkem významně vzrostl, nicméně ne tolik u účastníků s vysokou úrovní aerobní zdatnosti. 

„Obecně tyto studie naznačují, že negativní efekt stárnutí a genetického rizika Alzheimerovy nemoci na kognitivní schopnosti představovaný biomarkery lze snížit fyzickou aktivitou,“ uzavřel Dr. Ozioma Okonkwo.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!