Putin naznačil, že země východní Evropy budou od roku 2028 neochotné platit do kasy EU. Mohou pak vystoupit z EU

V Moskvě se koná investiční fórum „Rusko volá!“ ke klíčovým trendům v globální ekonomice a hospodářskému rozvoji Ruska. Prezident Vladimir Putin jako pravidelný host vystoupil s polemikou k EU.
Vladimir Putin
Vladimir Putin
foto kremlin.ru

reklama

Ruský prezident se nejprve věnoval problémům globální ekonomiky a předpovídá nadcházející recesi. Zmínil se o obchodních válkách zhoršujících vztah USA a Číny. Vyjádřil naději, že časem v USA přestanou vnitřní poměry ovlivňovat vztah k Rusku. Slova o „ruské hrozbě“ označil za mýtus.

Zajímavá část jeho projevu byla v polemickém tónu  k budoucnosti Evropské unie. Podle Putina došlo uvnitř EU k rozporům kvůli rozdělení daní, kdy značná část prostředků vyspělých zemí Evropy jde na „udržení se nad vodou pro země, které ještě nedosáhly určité úrovně hospodářského rozvoje, což jsou desítky miliard eur“. Na to dále uvedl: „Na začátku roku 2028 některé země východní Evropy dosáhnou takové úrovně rozvoje, že již nebudou příjemci grantů, ale budou muset platit, jako je tomu u Velké Británie, která je z toho již vyčerpaná.“ K tomu Putin dodal, že si není jist, že „východoevropské země nebudou stejně uvažovat o odchodu z EU jako Velká Británie“.

Ruský prezident vyjádřil ještě další pochybnost o přežití EU v její současné podobě. Poukázal na fakt, že vedoucí představitelé EU pracují na otázce konsolidace unie. „Mají různé scénáře jak upevnit EU, jak dosáhnout udržitelnějších forem integrace. Nevím, zda budou úspěšné nebo ne. Nevím. V každém případě jim přeji úspěch,“ dodal prezident.

Putin do určité úrovně také kritizoval byrokracii EU, když řekl, že „počet závazných rozhodnutí Evropského parlamentu závazných pro země EU je větší, než byl počet rozhodnutí přijatých Nejvyšší radou SSSR ve vztahu k sovětským republikám.“

Investiční fórum „Rusko volá!“ je přední ruskou událostí, jejímž účelem je přilákat strategické investice do ruské ekonomiky a přispět k rozvoji interakce mezi ruskou ekonomikou a mezinárodními investory.

reklama

reklama