Putin se setkal s legendou americké diplomacie. O čem mluvili, však neřekl

Henry Kissinger s Vladimirem Putinem
Henry Kissinger s Vladimirem Putinem
Getty Images

reklama

Ruský prezident Vladimir Putin se v Moskvě setkal s bývalým americkým ministrem zahraničí Henrym Kissingrem. Schůzku oznámil Kreml. Téma rozhovoru ale zůstává v tajnosti.

Podle agentury Reuters Kissinger navštívil Rusko při příležitosti každoročního výročí mezinárodního fóra Primakov Readings. Tato konference je určena pro experty, politiky a diplomaty. Americká diplomatická legenda se minulý měsíc zúčastnila také schůzky s Donaldem Trumpem. Americký prezident se má poprvé setkat s Vladimirem Putinem příští týden na summitu G20. Nabízí se tak otázka, jestli se Trump nepokusil Kissingerovy návštěvy Kremlu nějakým způsobem využít.

To ale popřel mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ten uvedl, že bývalý šéf ministerstva zahraničí USA a ruský prezident Putin již řadu let udržují osobní vztah a když se naskytne vhodná příležitost, tak se rádi setkají. Podle Peskova má jejich setkání soukromý charakter a Henry Kissinger prý nepřinesl žádný vzkaz od amerického prezidenta.

Čtyřiadevadesátiletý Henry Kissinger je držitelem Nobelovy ceny míru a také uznávaným expertem v oblasti politiky a diplomacie. V letech 1973 – 1977 zastával post ministra zahraničních věcí ve vládě prezidenta Richarda Nixona. Tehdy výraznou měrou přispěl k uvolnění americko-sovětských vztahů v období studené války. Po opuštění nejvyšších funkcí zůstal velice vlivnou postavou nejen americké, ale i světové politiky a začal působit jako soukromý konzultant. Pro rady si k němu chodili i vysoce postavení američtí politici, například George Bush mladší nebo Hillary Clintonová. 

 

Autor: Ilona Zasidkovych

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!