Putin slíbil nepovolit homosexuální sňatky, dokud bude v Kremlu

Ruský prezident Vladimir Putin dal dnes najevo, že nepovolí v Rusku sňatky párů stejného pohlaví, dokud bude šéfem státu. ‚‚Zopakuji ještě jednou, že dokud budu prezidentem, u nás nebude žádný rodič č.1 a rodič č.2. Budou táta a máma,“ zdůraznil prezident podle ruských agentur během dnešní porady o chystaných změnách ústavy. Mezi návrhy se totiž podle jedné poslankyně objevilo i přání zakotvit v základním zákonu, že rodina je svazkem muže a ženy.
Vladimir Putin
Vladimir Putin

reklama

Putin poznamenal, že tato formulace je diskutabilní. „Řekla jste, že rodina je svazek muže a ženy. Ale co když jde o neúplnou rodinu? Co pak? Dovolte nám upřesnit některé věci. Sňatek – to je svazek muže a ženy, ale s rodinou je to trošku jinak,“ uvedl prezident podle agentury Interfax.

Vladimir Putin

Putin a pracovní skupina připravují velké změny ústavy Ruska. O změně má rozhodnout referendum občanů

Výrazy „rodič č.1 a rodič č.2“ jsou podle tisku narážka na termíny z nových francouzských zákonů. Naopak Rusko od roku 2013 trestá „propagandu netradičních způsobů života mezi nezletilci“. Kromě tohoto zákazu propagace homosexuality se sexuální menšiny potýkají i s dalšími svízeli, v některých částech Ruska, například na převážně muslimském Kavkazu, i s otevřeným pronásledováním.

První svatba homosexuálního páru v Severním Irsku

Severní Irsko zažilo historický okamžik. První svatbu homosexuálního páru v zemi

Putin se během více než dvou desítek let u moci úzce sblížil s pravoslavnou církví a snaží se Rusko odpoutat od západních hodnot, včetně postojů vůči homosexualitě, poznamenala agentura Reuters.

Putin během porady podpořil mimo jiné nápad v ústavě zakázat postoupení jakékoliv části ruského území. Tento krok podle Reuters nejspíše rozzlobí Japonsko a Ukrajinu, které mají s Ruskem územní spory. Rusko na jaře 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Již desítky let také vede spor s Japonskem o čtyři Kurilské ostrovy na Dálném východě, které na konci druhé světové války obsadili sovětští vojáci. Tento spor oběma zemím dosud brání uzavřít mírovou smlouvu.

Vladimir Putin

Podle Putina se svět nachází v nebezpečném bodě. Rusko-americké vztahy zhoršuje společnost Rosněfť?

Putin navrhl změny v ústavě ve svém poselství o stavu země v polovině ledna. Ústavní změny mají nynějšímu prezidentovi podle jeho kritiků zajistit kontrolu nad ruskou politikou i po roce 2024, kdy mu skončí nynější prezidentský mandát.

Autor: ČTK, Pavlína Švarcová

reklama

reklama