Putin: Zákon o zahraničních agentech je na ochranu Ruska před vnějším vměšováním. Nikomu činnost nezakazujeme

Ruská legislativa týkající se zahraničních agentů nikomu neubližuje. A naopak chrání Rusko před vnějším zasahováním do jeho domácích politických záležitostí, uvedl ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro ruskou agenturu TASS. Upozornil také, že USA mají obdobný zákon už desítky let.
Ilustrační foto: Ruský prezident Vladimir Putin
Ilustrační foto: Ruský prezident Vladimir Putin
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

„Jaký je účel tohoto zákona? Existuje jednoduše kvůli ochraně Ruska před vnějším vměšováním do jeho politiky,“ uvedl ruský prezident v interview v rámci projektu nazvaného „20 otázek s Vladimirem Putinem“.

Rusko nezakazuje činnost neziskovek financovaných ze zahraničí

Putin zdůraznil, že Rusko v žádném případě na svém území nezakazuje činnost ze zahraničí financovaných neziskových organizací, na rozdíl od toho, co lze vidět v jiných zemích. „Organizace jsou však povinny informovat, pokud se angažují ve vnitřních politických aktivitách a získávají prostředky ze zahraničí. Nedochází zde k porušování ničích práv. Není to nic, co by odporovalo mezinárodní praxi.“

Ilustrační foto: Vladimir Putin

Žádný „rodič číslo 1“ a „rodič číslo 2“. Manželství je svazek muže a ženy. Putin předložil pozměňovací ústavní návrhy

Hlava Ruska poukázala, že takové organizace často nepříliš dychtivě prozrazují, že jsou zapojeny do domácích záležitostí a využívají k tomu peníze ze zahraničních zdrojů. „To není fér, takže je lepší, když to nahlásí a pak pokračují v této aktivitě.“

Paralela statutu zahraničních agentů s židovskými hvězdami?

Putin také připomněl, že legislativa týkající se zahraničních agentů byla poprvé vytvořena ve Spojených státech na konci třicátých let minulého století a od té doby je aktivně využívána. Stanovuje různé sankce, dokonce i vězení. Zatímco v Rusku platí pouze správní sankce za porušení tohoto zákona.

„Je tu velký rozdíl. Spojené státy americké nejsou nacistickým Německem a neměly by být obviňovány za to, za co nejsou vůbec zodpovědné. To je nechutná paralela. A nespravedlivá, která nemá nic společného s realitou,“ reagoval ruský prezident na moderátorovo srovnání postavení amerických zahraničních agentů a žlutých hvězd, které byly nuceni nosit židé na svém oděvu během Hitlerovy Třetí říše v nacisty okupovaných zemích.

Humanitární aktivity nesmí být maskováním pro vměšování

Ruská legislativa týkající se zahraničních agentů se dotýká pouze těch organizací financovaných ze zahraničí, které se angažují ve vnitřních politických aktivitách, přičemž, jak Putin zdůraznil, neměla by zahrnovat ty humanitární.

„Musíme mít velmi jasnou představu o tom, co jsou vnitřní politické aktivity. Musíme zajistit, aby neexistovaly žádné mylné představy. A musíme zajistit, aby žádné jiné aktivity zahrnující humanitární záležitosti, jako jsou veřejné zdraví nebo ochrana životního prostředí, nebyly použity pro maskování zapojení se do domácích politických záležitostí.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!