Putinovi klesá popularita, zejména na Dálném východě. Důvod: Snížení reálných příjmů obyvatelstva

Prezident Vladimir Putin je sice stále nejoblíbenějším ruským politikem, ale jeho rating klesá. Jako důvod poklesu se uvádí některá nepopulární opatření a mezi ně patří zvyšování věku odchodu do důchodu. Popularita Putina je nejnižší od roku 2006.
´Vladimir Putin foto youtube
´Vladimir Putin foto youtube

Průzkum nedávno provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (VCIOM). Zatímco v květnu minulého roku dosahovala popularita 47,4 procenta, letos je to již pouhých 33,4 %. Důvěra v osobnost prezidenta klesá od léta 2018 v souvislosti s plánovaným zvýšením věku odchodu do důchodu, zvýšením daní z přidané hodnoty a snížením reálných příjmů obyvatelstva. To potvrzuje ředitel výzkumného centra VCIOM Valerij Fedorov, když tvrdí, že hlavní příčinou je skutečnost, že mzdy Rusům nerostou.

Je to vůbec nejnižší hodnocení Vladimira Putina od roku 2006, kdy jeho popularita dosahovala 31,7 procent. Na druhém místě v hodnocení důvěry se umístil se 14,8 procenty ministr obrany Sergej Šoigu a na třetím místě je se 13 procenty ministr zahraničí Sergej Lavrov (následuje vůdce Liberálně-demokratické strany Vladimir Žirinovskij – 8,8 %, za ním premiér Dmitrij Medveděv – 7,6 %, předseda ruských komunistů Gennadij Zjuganov - 5,5 % - opoziční politik A. A. Navalnyj obsadil deváté místo – 1,4 %).

Od poloviny března do začátku dubna probíhal obdobný průzkum organizovaný Nadací veřejného mínění (FOM) pouze pro potřeby státní administrativy, kdy se výzkumníci ptali respondentů v jednotlivých regionech Ruska. Otázkou bylo, pro kterého politika by Rusové hlasovali v případě, že by se příští týden konaly volby. V porovnání s výsledky VCIOM vyšel v tomto výzkumu větší průměr příznivých odpovědí pro prezidenta Putina, a to 48 procent (rozdíl může být dán metodologií průzkumu). Prezident je nejméně oblíbený v Madaganské oblasti na Dálném východě, kde získal pouhých 36 procent hlasů. Média o tomto regionu píší, že do této oblasti bylo hodně investováno v těžebním průmyslu a při minulých volbách zde Putin získal až 72 procent hlasů. Politolog Rostislav Turovský tento pokles vysvětluje stejně jako u předešlého průzkumu VCIOM, že místní obyvatelé jsou zklamáni, když se při zvyšujících se investicích do regionu nezvyšují mzdy.

Nadace FOM rovněž zkoumala popularitu vládní politické strany Jednotné Rusko, která podporovala kandidaturu Vladimira Putina. Průměr oblíbenosti této strany v celém Rusku je 34 % a tato strana je nejméně podporována v Chabarovském kraji. Zde získala pouze 21 % hlasů od respondentů průzkumu veřejného mínění.

Podpora Putina klesá zejména na Dálném východě

Politolog Rostislav Turovský vysvětluje, že nesoulad mezi ekonomickým růstem a skutečností, kdy osobní příjmy klesají (region je podle politologa outsiderem v tomto ukazateli v zemi) a ceny naopak rostou, způsobuje, že se na Dálném východu projevuje nízká podpora vládní garnituře. Naopak podle Turovského si Putin udržuje popularitu v centrální části Ruska a Povolží, s výjimkou velkých měst.

S tím, že vyšší podpora prezidenta je v centrální části Ruska a na jihu země, souhlasí také politický analytik Konstantin Kalačev a dodává k tomu, že mezi nejvíce prosperující regiony s velkým počtem venkovského obyvatelstva patří také Belgorodská oblast na západě Ruska, určité národní republiky, zejména na Kavkazu, jako je Dagestán nebo již zmíněné Povolží. Zde podle Kalačeva všude obyvatelstvo podporuje změny navrhované Kremlem.

Sociolog Alexandr Požalov si všímá  vysoké podpory Putina v hlavním městě Moskvě. Tvrdí, že Moskvané začali vysoce hodnotit prezidenta zejména po anexi Krymu, kdy počet proputinovských hlasů výrazně vzrostl. Kladný postoj k hlavě státu sociolog vysvětluje dalšími faktory, jako je kladný postoj k rozhodnutím starosty města Sergeje Sobjanina a kladné hodnocení životní úrovně.

Mirko Radušević

reklama