Pyrrhovo vítězství Borise Johnsona. Poslanci souhlasí s vyjednanou dohodou, ale nepospíchají s jejím schválením

Dolní sněmovna parlamentu Spojeného království schválila návrh zákona, který převádí brexit do britského práva. Zamítla však třídenní harmonogram vlády, dokdy má být zákon schválen. Sněmovna dala podle lídra opozice Jeremyho Corbyna jasně najevo, že se nenechá zatlačit do kouta a jednat o tak významném dokumentu „pouze dva dny, a to navíc bez řádné analýzy ekonomického dopadu příslušného zákona“. Převáděcí zákon se tak nyní nachází podle předsedy dolní sněmovny Johna Bercowa v „limbu“.
Dolní sněmovna Spojeného království
Dolní sněmovna Spojeného království
Youtube

reklama

Rozvod Spojeného království a Evropské unie dospěl do dalšího stadia. Britští zákonodárci na několik minut posunuli dohodu o brexitu, když schválili 329 hlasy ku 299 hlasům návrh zákona o odstoupení od smlouvy. Vítězství vlády však téměř okamžitě střídala porážka. Sněmovna totiž odmítla přistoupit na třídenní harmonogram vlády, ve kterém měl být zákon schválen. Pro schválení harmonogramu hlasovalo 322 poslanců, proti 308.

Prodloužení harmonogramu může vést ke změně zákona

Zákonodárci si před hlasováním stěžovali zejména na to, že tři dny nestačí k prostudování 110stránkového zákona. Konzervativní vláda usilovala o schválení harmonogramu, protože se snaží o dodržení slibu uskutečnit brexit do letošního 31. října. Vláda se rovněž obává, že prodloužení doby schvalování zákona by vedlo k jeho výraznému pozměnění prostřednictvím různých dodatků. Zákon se tak nyní nachází de facto ve statickém stavu, jinými slovy je zablokovaný. 

Budou předčasné volby?

Premiér Boris Johnson v úterý upozornil, že pokud by takováto varianta nastala, je připraven stáhnout veškerou legislativu a vyhlásit předčasné volby. „Pokud dnes parlament odmítne brexit, tak vláda za žádných okolností nedovolí, aby se rozhodování o něm odložilo na leden či ještě později. A s velkou lítostí musím oznámit, že v takovém případě bude muset být návrh zákona stažen a budeme nuceni přistoupit k vyhlášení nových parlamentních voleb,“ uvedl Johnson.

Zůstane Británie v EU do ledna?

Podle informací, které přinesl list Financial Times, by však měl být Johnson otevřen možnosti prodloužení harmonogramu o deset dní - tak, aby měli zákonodárci dost času na prostudování zákona. Co nyní bude následovat, zatím není zřejmé, jednou ze skloňovaných variant je prodloužení možnosti odchodu Velké Británie z EU do ledna roku 2020. 

„Několik bruselských diplomatů mi říká, že od EU očekávají, že se bude řídit zákonem o odkladu brexitu (tzv. Benn Act) a prodlouží setrvání Británie (v EU) do 31. ledna,“ napsal politický korespondent Sky News Adam Parsons. 

 

Johnson dokázal jednání posunout

Přestože zákon nebyl schválen, určitou výhru si přece jen britský ministerský předseda může připsat. Během tří měsíců byl totiž schopen vyjednat dohodu mezi EU a Velkou Británií a do určité míry i sjednotit hluboce rozdělenou dolní sněmovnu parlamentu Spojeného království. 

Johnsonem vyjednaná smlouva mezi EU a Velkou Británií zajišťuje, že Severní Irsko zůstane v britském celním prostoru. Všechny procedury související s přeshraničním pohybem zboží se budou podle nově vyjednaného dokumentu konat na vstupních bodech do Severního Irska. Kontroly by ovšem neměly probíhat na hranici s Irskem. Severní Irsko může zároveň od dohody po čtyřech letech platnosti odstoupit. EU by se měla schválením návrhu dohody zaobírat až po hlasování ve Spojeném království. 

 

Dalibor Zítko

reklama

reklama