Pyrrhovo vítězství? Volby v Bavorsku vyhrála CSU s nejhorším výsledkem za desítky let. Uspěly Zelení i AfD

Dnešní zemské volby v Bavorsku vyhrála podle očekávání vládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU). Necelých 36 % je ale pro CSU nejhorší výsledek za poslední dekády. Druhé místo obsadili Zelení s 18,5 %, do bavorského parlamentu poprvé míří i AfD (11 %). Alespoň tak hovoří odhady veřejnoprávní stanice ARD.
Zemské volby v Bavorsku vyhrála CSU
Zemské volby v Bavorsku vyhrála CSU
Bild

reklama

Vůbec nejhoršího výsledku v od konce druhé světové války dosáhli sociální demokraté (SPD), podle odhadů získali pouhých 10 %. Jako na poražené lze paradoxně nahlížet i na vítěznou CSU. Pro svou vládu si totiž bude muset najít koaličního partnera, což v minulosti rozhodně nebývalo zvykem.

Naopak za vítěze voleb lze považovat Zelené, pro které je 18,5 % suverénně nejlepší výsledek v Bavorsku. Dosud totiž v této spolkové zemi nikdy nepřekonali hranici 10 %. Výrazný úspěch zaznamenala taky AfD s 11 %, která ještě před pěti lety v Bavorsku vůbec nekandidovala. V současné době tak má AfD zastoupení v 15 ze 16 spolkových parlamentů. Absence v Hesensku ale podle průzkumů nebude trvat dlouho. Volby se tam konají už za dva týdny.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!